Data dodania: 2012-04-25
Chór PG wyróżniony!
W tym miejscu należy przypomnieć, że dyplom i medal otrzymują organizacje i osoby indywidualne za szczególne zaangażowanie w życie społeczne i studenckie. Komisja ma na celu nagradzać wszelkiego rodzaju działalności społeczne na rzecz uczelni i studentów. Nagrodzone osoby oraz organizacje wyróżniają się w swoim regionie wyjątkową aktywnością w nurcie studenckim i społecznym, których funkcjonowanie przekłada się na dobro dla lokalnej społeczności.
Znana na Pomorzu Czerwona Róża (stowarzyszenie przyznające nagrody najlepszym studentom i kołom naukowym na Pomorzu) otrzymała to wyróżnienie w 2001 r., a w tym roku nominowała do nagrody chór PG. Od czasu wznowienia emisji, nagrody otrzymały jedynie 4 zespoły, co stanowi dodatkowe wyróżnienie dla Chóru PG.
Chór naszej uczelni został wyróżniony za popularyzację „polskiej kultury śpiewaczej”. Medal dla osób indywidualnych skierowany jest dla tych, którzy podczas studiów bardzo czynnie uczestniczyli (uczestniczą) w życiu uczelni pełniąc odpowiedzialne funkcje w organizacjach studenckich.
W 2010 roku medal otrzymał Senator prof. Janusz Rachoń (były Rektor PG) za działalność w samorządzie studenckim pełniąc m.in. funkcje Marszałka Uczelnianego Parlamentu Studentów Politechniki Gdańskiej oraz członka Rady Naczelnej ZSP. W tym samym roku wznowiono emisję medalu „Za zasługi dla ruchu studenckiego” ustanowionego w 60-lecie Zrzeszenia Studentów Polskich przez Fundację Ogólnopolskiej Komisji Historycznej Ruchu Studenckiego.
Dotychczas uhonorowano medalem 400 osób związanych z działalnością organizacji studenckich. Jako pierwszy odebrał medal prezydent Aleksander Kwaśniewski, otrzymali go również m.in. Agnieszka Osiecka, Grzegorz Kołodko, Dariusz Rossati, Włodzimierz Cimoszewicz, Marek Belka, Józef Oleksy.
Wyróżniony medalem prezes chóru, Jarosław Suchocki niezwykle wdzięczny za odznaczenie: „To wyjątkowe wyróżnienie, nie chciałbym żeby było postrzegane, że to wyłącznie dla mojej osoby, ale dla wszystkich prezesów i osób, które przyczyniły się, że chór istnieje w takiej postaci, jak dziś. W chórze jest wiele osób, które są w nim od lat, pamiętają jego początki.”
Czym się różni chór od innych organizacji studenckich i co sprawia, że chór odnosi takie sukcesy?
Chór jest życiem, pasją, genialną przygodą, sposobem na życie, rzeczą, która nadaje studiowaniu sens, wspaniałym doświadczeniem, które nauczyło mnie jak postępować w wielu trudnych sytuacjach, pracą społeczną i jednocześnie relaksem, czymś co lubię wykonywać, sposobem na poznanie wspaniałych ludzi, z którymi znajomości przetrwają do końca życia. Rzeczą, której nigdy nie chciałbym utracić. Tu naprawdę są ludzie z pasją, o różnych zainteresowaniach, z różnych wydziałów, w różnym wieku, kreatywni i ciekawi świata.
– Jarek, prezes
Chór corocznie przyjmuje uzdolnionych studentów, którzy oprócz studiowania i innych zainteresowań, pragną kontynuować przygodę z muzyką. Nie brakuje koncertów chóru na politechnice, ale najczęściej chórzyści biorą udział w wyjazdach po Polsce i za granicą uczestnicząc w międzynarodowych konkursach. Bycie w chórze traktuję jak przyjemność, gdzie mogę odreagować po całym dniu. Nawet jak dzień był męczący, to mam siłę, by iść na próbę - to jest świat dźwięków, czyste emocje, relaks, ale też ciężka praca, by dość do perfekcji w tym, co robimy. To wyróżnienie daje niesamowitą satysfakcję, że ktoś zauważył i docenił to co robimy na co dzień, próbując pogodzić pasję z obowiązkami studenta. Proszę zauważyć, że przede wszystkim nie jesteśmy profesjonalistami. Chór składa się w większości z inżynierów i to on przede wszystkim kształci nas muzycznie.
– Agnieszka, chórzystka