Data dodania: 2014-08-04
Złoto dla Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej!
Oprócz złota nasi chórzyści przywieźli do Polski także dwa srebrne medale w kategoriach: muzyka współczesna i muzyka romantyczna. W kategorii folklor wyśpiewali brązowy medal.
Cały festiwal wygrał chór "Girl's Choir Ellerhein" z Tallina, który zachwycił pięknym brzmieniem oraz oryginalnymi choreografiami. Chór PG uplasował się na szóstej pozycji w klasyfikacji generalnej.
Pierwszy etap przesłuchań trwał od 18 do 19 lipca. Chór PG startował w trzech kategoriach: muzyka XX wieku, muzyka XIX wieku oraz folklor.
Miasto Gorizia leży na pograniczu dwóch państw – Włoch i Słowenii. Przesłuchania konkursowe odbywały się w części włoskiej miasta natomiast zakwaterowani byliśmy po stronie słoweńskiej. Sprawiało to, że codziennie co najmniej dwa razy przekraczaliśmy granicę, pieszo lub autokarem.
Pierwszy etap przesłuchań (półfinał) odbył się w piątek i sobotę 18, 19 lipca. Nasz zespół startował w trzech kategoriach: muzyka XX wieku (kategoria 1d), muzyka XIX wieku (kategoria 1c) oraz folklor (kategoria 2a). W piątek wieczorem zaśpiewaliśmy w dwóch pierwszych kategoriach, natomiast następnego dnia, w sobotę rano w kategorii ludowej. Największe nadzieje pokładaliśmy w naszej pierwszej prezentacji, tzn. w muzyce współczesnej. Ku naszej ogromnej radości nadzieje potwierdziły się i zakwalifikowaliśmy się do następnego etapu. Finałowe przesłuchanie dało nam złoty medal w tej kategorii!.
Cały festiwal wygrał chór "Girl's Choir Ellerhein" z Tallina, który zachwycił pięknym brzmieniem oraz oryginalnymi choreografiami. W ścisłej czołówce znalazły się też świetny chór „ Coro Musicanova” z Rzymu, żeński chór "Jazz Choir Yekaterinburg" z Rosjii oraz chór "Novo Concertante Manila" z Filipin. Mimo tak wysokiego poziomu Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej znalazł się wśród 8 najlepszych chórów i miał możliwość zaśpiewania krótkiego koncertu na gali finałowej.
– relacjonuje Anna Wilde, przedstawicielka zarządu chóru PG oraz absolwentka Wydziału Architektury.
Politechniczny chór uczestniczył w tym festiwalu po raz drugi, pierwszy start miał miejsce w roku 1983.