Politechnika Gdańska ma swój hymn | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2015-06-18

Politechnika Gdańska ma swój hymn

”Politechnika Gdańska/otwarte głowy i serca/motto życiem pisane: Historia mądrością – przyszłość wyzwaniem” – tak brzmi refren hymnu naszej uczelni, który został zatwierdzony 17 czerwca br. przez Senat Politechniki Gdańskiej.

– To już 111 rok działalności Politechniki Gdańskiej, który uczciliśmy wielkim akcentem, czyli wprowadzeniem hymnu. Zanim powstał hymn kilkakrotnie spotkałem się z kompozytorem i autorem tekstu, by przybliżyć im losy naszej uczelni. Dziś dziękuję twórcom hymnu Politechniki Gdańskiej za trud i niesamowite zaangażowanie – mówi prof. Henryk Krawczyk, rektor PG – Kiedy podczas Koncertu Majowego usłyszałem hymn po raz pierwszy byłem pod wielkim wrażeniem. To utwór, który potrafi wzruszyć i trafić do serca.

Pieśń została skomponowana przez profesjonalistów: muzyka – Miłosz Bembinow (dyrygent i kompozytor); słowa – Ryszard Kunce (autor tekstów piosenek popularnych polskich wykonawców). O konsultacje muzyczne poproszono także Romana Peruckiego, dyrektora naczelnego Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, który wyraził opinię, iż jest to dzieło na wysokim poziomie artystycznym. Zdanie to podzielił prof. Ryszard Zimak, rektor Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie.

Uczelnia nie tylko uczy ale i wychowuje

Zanim Senat PG zatwierdził tekst i zapis nutowy*, dr Mariusz Mróz, dyrygent chóru Politechniki Gdańskiej, zaprezentował zebranym zalety wprowadzenia hymnu. To utwór, który przede wszystkim wyróżnia i identyfikuje uczelnię i społeczność akademicką, a także uświetni uroczystości uczelniane, czyniąc je wyjątkowymi. Wprowadzenie hymnu świadczy także o świadomości, jaką wagę i znaczenie mają symbole w wychowywaniu młodych pokoleń. Hymn wyraża również odwieczną troskę Politechniki Gdańskiej o rozwój kultury wysokiej.

Mówiąc o aspekcie poczucia wspólnotowości, jakie wyzwala nowy hymn PG, dr Mróz wspomniał o reakcji swoich podopiecznych. Początkowo chórzyści odnosili się do utworu z rezerwą, ale obecnie spontanicznie śpiewają refren – w sytuacjach, w których ważna jest identyfikacja grupy. W ten sposób zaznaczają: „Jesteśmy z Politechniki Gdańskiej!”

Muzyka, która przemawia sama za siebie

Hymn PG posiada wersję a cappella i symfoniczną  – po polsku i po łacinie. Powstały także trzy fanfary nawiązujące motywami melodycznymi do hymnu.

Dyrygent Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej, dr Mariusz Mróz podkreśla, że hymn naszej uczelni charakteryzuje się podniosłą, energiczną, bardzo optymistyczną, a jednocześnie wyważoną rytmiką. Jego melodia posiada indywidualny styl – nie kojarzy się z innymi utworami muzycznymi, co więcej należy do „łatwo wpadających w ucho”. Zastosowane w hymnie zabiegi melorytmiczne wynikają z konieczności zachowania prozodii tekstu w obu wersjach językowych.

Tekst hymnu odnosi się do historii Gdańska i uczelni, a równocześnie kieruje spojrzenie ku przyszłości. Utwór w sposób niebanalny ukazuje środowisko Politechniki Gdańskiej, a kompozycja zawiera szereg muzycznych „kodów”, np.: odnoszących się do daty powstania utworu w 111. roku istnienia PG.

– Tworząc muzykę do hymnu Politechniki Gdańskiej zależało mi przede wszystkim na tym, by przemawiała ona sama za siebie. Cieszę się, że miałem okazję napisać utwór dla tak  znakomitej uczelni i pośrednio dla miasta Gdańska, dla którego PG jest chlubą – zaznacza kompozytor Miłosz Bembinow.

– Moim celem było napisanie tekstu, który pozbawiony będzie nut pompatycznych, przeintelektualizowania, zbędnego patosu – dodaje autor słów, Ryszard Kunce.

Pierwsze wykonanie hymnu miało miejsce 23 maja w kościele pw. Bożego Ciała na gdańskiej Morenie, podczas tegorocznego, Tradycyjnego Koncertu Majowego. Pieśń wykonał Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej w towarzystwie orkiestry Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku. Wykonania można posłuchać na politechnicznym kanale youtube.

* W §2 ust. 3 Statutu Politechniki Gdańskiej znajduje się zapis: "Politechnika Gdańska ma hymn, którego tekst i zapis nutowy zatwierdza senat."