50-lecie Akademickiego Chóru PG - zapraszamy na koncert | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2015-12-03

50-lecie Akademickiego Chóru PG - zapraszamy na koncert

Ponad sto osób, w większości studentów i absolwentów Politechniki Gdańskiej, tworzy Akademicki Chór PG, który świętuje właśnie 50-lecie działalności. Z okazji tego pięknego jubileuszu na uczelni odbędzie się uroczysty koncert, w trakcie którego zebrani usłyszą „Magnificat” Johna Ruttera. Dzień obchodów jubileuszowych rozpocznie Konferencja Dyrygentów Chórów Polskich Uczelni Wyższych.

Jubileuszowy koncert odbędzie się 12 grudnia o godz. 18.00 w holu przed Aulą w Gmachu Głównym PG. Akademickiemu Chórowi PG pod batutą dr. Mariusza Mroza towarzyszyć będzie Gdyńska Orkiestra Kameralna Sinfonia Nordica oraz sopranistka Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska.

W planie uroczystości jubileuszowych jest także wystawa poświęcona historii zespołu, którą JM rektor PG, prof. Henryk Krawczyk, otworzy o godz. 17.00. Szczegółowy program obchodów można prześledzić na stronie chóru. Zapraszamy, wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

”Jubilat” należy do grona zespołów amatorskich, ale osiąga sukcesy godne zawodowców. Tylko w tym roku wygrał kilka ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Chór zdobył m.in. Złoty Dyplom i pierwszą nagrodę w kategorii zespołów chóralnych podczas 27. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego oraz wyśpiewał pierwszą nagrodę oraz nagrodę specjalną Rektora Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie podczas II Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Akademickich "Święty Krzyż" w Kielcach. Wspomnieć można także o zdobyciu Złotego Dyplomu podczas VII Ogólnopolskiego Konkursu Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy. Na tym samym festiwalu chór PG zajął drugie miejsce w kategorii chórów mieszanych oraz otrzymał nagrodę specjalną Prezesa Bydgoskiego Oddziału Związku Chórów i Orkiestr.

Chór ma na swoim spektakularne wykonania z orkiestrami i solistami z całego Pomorza. Muzycy śpiewali  m.in. „Missa Pro Pace” Wojciecha Kilara, „Nieszpory” Józefa Zeidlera, „Mszę Koronacyjną”, „Requiem d-moll” Wolfganga Amadeusza Mozarta, czy też IX symfonię Ludwika van Beethovena.

Historia utworzenia politechnicznego chóru sięga roku 1958 i wiąże się z osobami Leona i Ireneusza Łukaszewskich, wielkich pasjonatów muzyki, wybitnych animatorów pomorskiej kultury. Oficjalna rejestracja działalności Chóru Politechniki Gdańskiej nastąpiła w listopadzie 1965 roku, kiedy to na politechnice powstał zespół kameralny pod nazwą "Collegium Academicum Musicae Antiqae" (CAMA). W styczniu 1968 roku CAMA zmieniła nazwę na Chór Politechniki Gdańskiej. Obecnie – Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej.

Kierownictwo artystyczne chóru sprawowali kolejno dyrygenci: Andrzej Lewandowski (1965–1980), Jan Łukaszewski (1980–1992). A od października roku 1992 zespół prowadzi dr Mariusz Mróz, który z chórem koncertował we Włoszech, w Austrii, Niemczech, Belgii, Hiszpanii, Francji, Szwajcarii, Estonii, Czechach, Meksyku, na Litwie oraz na Węgrzech.

Więcej informacji na temat historii i działalności chóru PG znajdą Państwo w grudniowym wydaniu „Pisma PG” oraz na stronie chóru