Data dodania: 2018-06-04
Chór PG ze Złotym Dyplomem i trzecim miejscem na Legnica Cantat, oraz pierwszy na festiwalu „Pater Noster”
Ogólnopolski Turniej Chórów Legnica Cantat jest określany jako najtrudniejszy ogólnopolski konkurs chóralny. W ramach kwalifikacji do turnieju, komisja artystyczna przesłuchuje nagrań zgłoszonych zespołów, nie wiedząc jakiego zespołu słucha. W środowisku muzycznym uważa się, że Legnica Cantat jest papierkiem lakmusowym polskiej chóralistyki. Tu słabsze chóry nawet nie zgłaszają swojego udziału.
W tym roku poziom konkursu był wyjątkowo wysoki i wyrównany. W klasyfikacji generalnej Grand Prix zdobył Chór Kameralny z Akademii Muzycznej z Poznania. Prof. Stanisław Krawczyński, przewodniczący jury i rektor Akademii Muzycznej w Krakowie powiedział, że różnice pomiędzy czołówką były minimalne, a ostateczny wybór niezwykle trudny.
– Cieszy mnie fakt, że nasz chór zaliczany jest do pierwszej ligi chóralnej w Polsce – podkreśla dr hab. Mariusz Mróz, dyrygent Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej. – Udział w konkursach jest dla każdego zespołu wielką motywacją do intensywnej pracy. Przez ostatnie tygodnie spotykaliśmy się codziennie, również w soboty i niedziele na trzygodzinnych próbach. Członkowie naszego zespołu cały czas mnie zaskakują, ponieważ nigdy nie usłyszałem od nich, że mają dość prób. Raczej chcą śpiewać więcej. Czasami tylko przeszkadzają nam w śpiewaniu egzaminy czy kolokwia, ale z tym, to już musimy się pogodzić. W końcu to uczelnia techniczna, a nie muzyczna – dodaje z uśmiechem.
Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej podczas przesłuchania konkursowego w Legnicy wykonał następujący repertuar: „Beatus Vir”, Szymon Godziemba Trytek; „The Conversion of Saul”, Z. Randall Stroope; „Panie muzykancie”, Karol Szymanowski; „Good Night Dear Heart, Dan Forrest”, Joshua Fit; „The Battle of Jericho”, Moses Hogan.
Dodajmy, że po powrocie z Legnicy, 2 czerwca AChPG zdążył już zwyciężyć w Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej „Pater Noster” w Strzepczu (w kategorii chórów akademickich).
Natomiast 10 czerwca odbędzie się koncert a cappella z udziałem AChPG w Kartuzach. Z kolei 16 czerwca AChPG wystąpi podczas pierwszego plenerowego koncertu na terenie historycznego kampusu Politechniki Gdańskiej – więcej informacji na temat koncertu można znaleźć tutaj.
– Pracy mamy sporo, ale też mamy zaszczyt reprezentować naszą uczelnię, więc chcemy to robić możliwie najlepiej – podkreśla dr hab. Mariusz Mróz.