Sicut Cervus - zdalne nagranie AChPG w 360°! | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2020-05-06

Sicut Cervus - zdalne nagranie AChPG w 360°!

Sicut Cervus - zdalne nagranie AChPG w 360°!
Zapraszamy do wysłuchania kolejnego, zdalnego nagrania Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej. Tym razem prezentujemy prawdziwie wirtualny chór w wirtualnej katedrze – z obrazem i dźwiękiem 360°!

Po ostatniej premierze nagrania You Raise Me Up, które w ciągu dwóch tygodni osiągnęło ponad 4 500 wyświetleń, Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej intensywnie pracował nad kolejnym utworem chóralnym. Tym razem poszliśmy o krok dalej – stworzyliśmy prawdziwie wirtualny chór w wirtualnej katedrze. Nagranie powstało w technologii 360°, co oznacza, że możemy słuchać i oglądać zarówno dźwięk jak i obraz w pełnej sferze. Dla uchwycenia pełni efektu, najlepiej odsłuchać tej prezentacji w słuchawkach na smartfonie. Można wtedy się poczuć jak we wnętrzu starej świątyni zewsząd otoczonym dźwiękiem.

Tego typu nagrania są rzadkością. Warto podkreślić, że jest to pierwsze zdalne nagranie w technologii 360 w Polsce i w Europie (zdalne, czyli chórzyści nagrywają się i pracują osobno nad utworem). Co więcej, z uwagi na umiejscowienie występu w wirtualnej katedrze - można powiedzieć, że jest to pierwsze chóralne nagranie w wirtualnej rzeczywistości!

W nagraniu chórzyści tworzą krąg, aby lepiej ukazać polifonię i wzajemne przenikanie się tematów. Ponadto, w ten sposób cała sfera wokół słuchacza jest zagospodarowana i pełna dźwięku. Scena akustyczna została podzielona na 4 obszary: Tenor-Sopran-Bas-Alt. W ten sposób głosy męskie są naprzeciwko siebie, tak samo jak głosy żeńskie. Co więcej, obrót słuchacza w nagraniu sprawia, że poszczególne obszary są dobrze słyszalne, przy zachowaniu zbalansowanego odbioru całości utworu. Jest to także zasługa zaprojektowanej wirtualnej akustyki pomieszczenia w technologii ambisonicznej. Akustyka pomieszczenia odzwierciedla nie tylko rozmieszczenie źródeł dźwięku, ale także ich kierunkowość. Dodatkowo, został też uwzględniony rozmiar pomieszczenia oraz duża liczba odbić od powierzchni, właściwa dla bardzo pogłosowego miejsca, jakim zazwyczaj jest katedra.

Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia nagrania - najlepiej na smartfonie z słuchawkami!

10 wyświetleń