Grand Prix Polskiej Chóralistyki | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2021-11-30

Grand Prix Polskiej Chóralistyki

W listopadzie Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej pod dyrekcją profesora Mariusza Mroza miał zaszczyt wzięcia udziału w Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu.

Najbardziej prestiżowy konkurs chóralny w Polsce jest konfrontacją zwycięzców najstarszych i najbardziej uznanych krajowych zmagań chóralnych. Z tego powodu przesłuchania w Poznaniu nazywane są „konkursem konkursów”. Chór naszej uczelni otrzymał nominację jako zwycięzca XX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie.

Do zmagań o statuetkę Grand Prix Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej stanął wraz z chórami z Białegostoku, Wejherowa, Lublina, Wrocławia i Zabrza.

Przesłuchania konkursowe odbywają się w niezwykłym miejscu: Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Doskonała akustyka auli sprawia że jest ona wykorzystywana jako sala koncertowa Filharmonii Poznańskiej. Jest to również miejsce, w którym odbywa się Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego.

Podczas przesłuchania konkursowego chór PG wykonał następujący repertuar: Irina Denisowa „Cheruwimskaja Piesn”, Andrzej Koszewski „Miserere”, Vytautas Miskinis „O Salutaris Hostia”, John August Pamintuan „De Profundis”, Szymon Godziemba-Trytek „The Mystery of Faith” oraz Bengt Ollen „Trilo”.

Jesteśmy niezwykle dumni z naszego występu. Śpiewanie z tak wspaniałymi zespołami w tym cudownym miejscu było dla nas niesamowitą przyjemnością. Z Poznania wracamy bogatsi o nowe doświadczenia. Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom.