Jubileuszowy Koncert Plenerowy z okazji 120-lecia Politechniki Gdańskiej | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-06-25

Jubileuszowy Koncert Plenerowy z okazji 120-lecia Politechniki Gdańskiej

22 czerwca 2024 roku, na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej, odbył się niezwykły koncert plenerowy, który był zwieńczeniem obchodów 120-lecia uczelni. W wyjątkowej scenerii przed Gmachem Głównym wystąpiło niemal 300 artystów, wykonując spektakularną „Carminę Buranę” Carla Orffa pod batutą dyrygenta prof. Mariusza Mroza.

W tym ogromnym przedsięwzięciu muzycznym wzięły udział połączone chóry trzech uczelni technicznych: Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej, Chór Politechniki Poznańskiej "Volantes Soni" oraz Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej, a także chóry dziecięce: chór dziecięcy „Canzonetta" Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku oraz Operowy Chór Dziecięcy Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Spektaklu dopełnili muzycy orkiestry Opery Bałtyckiej, powiększonej o rozbudowaną sekcję instrumentów perkusyjnych i 2 fortepiany, a także soliści: baryton Tomasz Rak, tenor Adam Sobierajski oraz sopranistka Anna Fabrello.

"Carmina Burana" to zbiór świeckich pieśni i poezji z XIII wieku, o tematyce głównie miłosnej, który zainspirował niemieckiego kompozytora Carla Orffa do stworzenia swojego dzieła w 1937 roku. Najbardziej rozpoznawalną częścią kantaty jest "O Fortuna" – pieśń otwierająca i zamykająca dzieło, znana szeroko nawet poza kręgami melomanów. Koncert ten  nie tylko wpisał się w bogatą tradycję muzyczną uczelni, ale również stał się okazją do wspólnego świętowania jubileuszu Politechniki Gdańskiej przez całą społeczność akademicką i mieszkańców Gdańska. Koncert mimo niesprzyjającej, kapryśnej pogody zgromadził tłumy słuchaczy.

Dziękujemy wszystkim obecnym za uczestnictwo i emocje, które wspólnie dzieliliśmy, a Politechnice Gdańskiej życzymy kolejnych lat świetności!

Jednocześnie serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia (fot. Krzysztof Mystkowski/PG). Jak zawsze zapraszamy również do śledzenia naszej działalności w mediach społecznościowych: na Facebooku (www.facebook.com/achpg) oraz Instagramie (@chor.pg).

Partnerzy wydarzenia: Opera Bałtycka w Gdańsku, Fundacja Santander Bank Polska.

Sponsorzy: Grupa Inwestycyjna Hossa, Ecol-Unicon Sp. z o.o., Grupa NDI, CRIST S.A.