Kolejne nagrody i wyróżnienia - XXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-06-10

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego to cykliczne wydarzenie odbywające się w Barczewie od 23 lat. Pierwsza edycja festiwalu była przeznaczona wyłącznie dla chórów polskich, jednak już w kolejnym roku festiwal nabrał charakteru międzynarodowego, co utrzymuje się do dziś. Głównym celem festiwalu jest upamiętnienie postaci i twórczości Feliksa Nowowiejskiego, kompozytora urodzonego w Barczewie, autora „Roty” i Hymnu Warmii, wielkiego patrioty i Polaka, którego działalność znacząco wpłynęła na kształtowanie polskiej świadomości na ziemiach północnych. Festiwal ma również na celu zachowanie dziedzictwa kulturowego poprzez promowanie jego kompozycji chóralnych a cappella oraz dzieł oratoryjnych.

W tegorocznej edycji festiwalu wzięło udział 19 chórów z Polski i zagranicy, dlatego tym bardziej cieszymy się ze zdobytych nagród: złotego dyplomu i drugiego miejsca w kategorii chórów mieszanych oraz nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego („Beatus vir”, kompozytor: Szymon Godziemba – Trytek).

Z XXIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie wracamy przede wszystkim z nową kolekcją wspomnień, przygód, nawiązywania nowych znajomości i zacieśniania starych. Łączy nas wszystkich radość ze śpiewania, a to ona napędza nas do przeżywania muzyki na nowo z każdym kolejnym utworem i wykonaniem. Cieszymy się, że możemy dzielić tę pasję z tak niezwykłymi chórami z całej Polski i poszerzać swoje doświadczenia o kolejne muzyczne spotkania.

Dyplomy i statuetkę odkładamy na półkę w Bratniaku i nie zwalniając tempa szykujemy się na zbliżający się finał tego roku chóralnego: wielki Jubileuszowy Koncert Plenerowy z okazji 120-lecia Politechniki Gdańskiej, podczas którego wykonamy kantatę sceniczną Carla Orffa „Carmina Burana". Towarzyszyć nam będą: Chór Politechniki Poznańskiej „Volantes Soni", Chór Politechniki Warszawskiej, chór dziecięcy „Canzonetta" Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku oraz Operowy Chór Dziecięcy Opery Bałtyckiej w Gdańsku, a także Orkiestra Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Już teraz serdecznie zapraszamy!