dr hab. inż. Anna Sobczyk-Guzenda | Politechnika Gdańska

Instytut Inżynierii Materiałowej,
Zakład Inżynierii Powłok, Polimerów i Materiałów Niemetalowych,
Politechnika Łódzka

Dr hab. inż. Anna Sobczyk-Guzenda  jest zatrudniona na stanowisku profesora w Instytucie Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej. Posiada bogate doświadczenie zarówno w zakresie modyfikacji  powierzchni metali, ceramiki jak i polimerów z wykorzystaniem technik plazmochemicznych, a także wytwarzania oraz modyfikacji objętościowej materiałów polimerowych. Od wielu już lat prowadzi badania w zakresie otrzymywania nowych cementów kostnych na bazie poliakrylanów, polisiloksanów jak i poliuretanów do zastosowań w wertebroplastyce.  Równolegle zajmuje się opracowywaniem składu kompozytowego rusztowania tkankowego na bazie poliestrów biodegradowalnych o ulepszonych właściwościach użytkowych do zastosowań w ortopedii. W tym zakresie aktualnie opiekuje się dwoma pracami doktorskimi w charakterze promotora, a  jedna została obroniona w 2022 r.W trakcie swojej kariery zawodowej uczestniczyła w realizacji 18 grantów badawczych oraz badawczo-rozwojowych w charakterze kierownika, wykonawcy lub lidera zadań. Jest laureatką wielu nagród, w tym zespołowej nagrody SIMEMSA za najlepsze wdrożenie opracowanej technologii na skalę przemysłową. Jest współautorką ponad 65 publikacji prac oryginalnych,4 udzielonych patentów oraz 3 rozpatrywanych zgłoszeń patentowych. Współpracowała i współpracuje z wieloma jednostkami naukowymi i firmami zarówno polskimi jak i zagranicznymi oraz odbyła dwa staże zagraniczne, jeden w University of Ludwig Albert w Freiburgu w Niemczech, a drugi w Technical University of Liberec w Czechach. Ponadto jest członkiem dwóch krajowych towarzystw naukowych: Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego (PTM) oraz Polskiego Stowarzyszenia Biomateriałów (PSB), w którym obecnie pełni funkcje członka zarządu.