Dr hab. Tomasz Goryczka, prof. UŚ | Politechnika Gdańska

Dr hab. Tomasz Goryczka, prof. UŚ

dr hab. Tomasz Goryczka, prof. UŚ

Zakład Badań Strukturalnych, Uniwersytet Śląski

Dr hab. Tomasz Goryczka - zatrudniony na stanowisku profesora w Instytucie Inżynierii Materiałowej Uniwersytet Śląski w Katowicach. W latach 2008-2016 pełnił funkcję zastępcy/dyrektora Instytutu Nauki o Materiałach. Był wieloletnim kierownikiem Zakładu Badań Strukturalnych, a obecnie kieruje zespołem Laboratoriów Akredytowanych. Jego główne zainteresowania badawcze skoncentrował na tematyce związaną ze stopami wykazującymi pamięć kształtu, ich strukturą, przemianami fazowymi oraz modyfikacją powierzchni do zastosowań w medycynie i weterynarii. Ponadto zajmuje się badaniami struktury z wykorzystaniem technik dyfrakcyjnych (X-ray, mikroskopia elektronowa) wiążąc je z właściwościami. Wyniki prac naukowych opublikował w ponad 200 artykułach o zasięgu międzynarodowym, które były cytowane ponad 1000 razy. Jest współautorem jednej monografii oraz 4 patentów.