prof. dr hab. Monika Brzychczy-Włoch | Politechnika Gdańska

Prof. dr hab. Monika Brzychczy-Włoch

Zakład Molekularnej Mikrobiologii Medycznej,
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Prof dr hab. n. med. Monika Brzychczy-Włoch, specjalista mikrobiologii medycznej, zatrudniona jest na stanowisku profesora na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie, gdzie pełni funkcję kierownika Zakładu Molekularnej Mikrobiologii Medycznej Katedry Mikrobiologii.

Jej tematyka badawcza obejmuje bardzo szeroki zakres mikrobiologii oraz jej zastosowań, w tym między innymi z zakresu typowania molekularnego mikroorganizmów, opracowania nowych testów diagnostycznych, badań nad innowacyjnymi materiałami o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych do zastosowań w medycynie, badań nad zwalczaniem biofilmu, roli i wpływu mikrobiomu na stan zdrowia człowieka, czy wykorzystania sztucznej inteligencji w diagnostyce zakażeń.

Pani Profesor jest autorem i współautorem 84 publikacji naukowych. Analiza bibliometryczna jej dorobku naukowego, wykazuje łączną punktację IF=282,  punkty MNiSW=5096, liczba cytowań publikacji według bazy Scopuswynosi 1340, zaś Indeks Hirscha jest równy 20.

Jej dorobek w zakresie ochrony własności intelektualnej i komercjalizacji wyników badań wynosi13 patentów  (w tym: 6 polskich, 4 europejskie, 3 amerykańskie), 6 zgłoszeń patentowych (w tym: 3 polskie, 2 europejskie, 1 amerykańskie) oraz 8 wdrożeń. W celu komercjalizacji uzyskanych wyników wraz z zespołem otwarła pierwszą na UJ CM spółkę typu Spin-off o nazwie SepGen Sp. z o.o