Namieśnik Jacek | Politechnika Gdańska

Treść strony

Namieśnik Jacek

Laureat Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza (2001).
Pracownik nauki i praktyk, organizator życia akademickiego, profesor Politechniki Gdańskiej, wybitny specjalista z zakresu chemii analitycznej i chemii środowiska. Rektor Politechniki Gdańskiej (20162019).
Dwukrotny laureat nagrody Prezesa Rady Ministrów. Wyróżniony medalem im. Jędrzeja Śniadeckiego Polskiego Towarzystwa Chemicznego.

Jacek Namieśnik urodził się 10 grudnia 1949 roku w Mogilnie. Od czasów studiow, ktore odbył w latach 1967–1972, był związany z Wydziałem Chemicznym Politechniki Gdańskiej. Tuż po ich ukończeniu rozpoczął pracę na macierzystym wydziale, gdzie przeszedł wszystkie szczeble kariery akademickiej: od doktora (1978) przez doktora habilitowanego (1985) i profesora nauk chemicznych (1995) po profesora zwyczajnego (1997).

W latach 1980–1995 spędził łącznie ponad trzy i poł roku – w ramach stażu naukowego i kilku długoterminowych pobytów – w Ecole Nationale Superieure de Chimie w Tuluzie we Francji. Ponadto odbył miesięczne staże naukowe w Roskilde University Center w Danii oraz w University of Waterloo w Kanadzie.

Od 1990 do 1996 roku był prodziekanem Wydziału Chemicznego, w latach 1996–2002 i 2005–2012 pełnił funkcję dziekana, a od 1995 roku jest kierownikiem Katedry Chemii Analitycznej. W okresie 2002–2005 oraz 2012–2016 kierował Studium Doktoranckim na Wydziale Chemicznym. Przez siedem kadencji jest członkiem Senatu Politechniki Gdańskiej.

Był pomysłodawcą i organizatorem kierunków studiów: Environmental Protection and Management oraz Technologie Ochrony Środowiska. Współtworzył i współorganizował dwa kolejne kierunki – międzyuczelnianą Chemię Budowlaną (prowadzoną przez Politechnikę Gdańską, Politechnikę Łódzką oraz Akademię Górniczo-Hutniczą) oraz dwujęzyczne studia Zielone Technologie i Monitoring / Green Technologies and Monitoring.

Kierował Centrum Doskonałości Analityki i Monitoringu Środowiskowego (projekt dofinansowany przez Komisję Europejską) oraz wieloma zespołami badawczymi pracującymi w ramach grantów przyznanych przez Unię Europejską, Narodowe Centrum Nauki (na przykład grant Maestro) oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (między innymi grant Modas).

Był wiceprzewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych na kadencję 2016–2020. Od pięciu kadencji należy do Komitetu Chemii Analitycznej Polskiej Akademii Nauk (PAN), a przez dwie kadencje (2007–2016) pełnił funkcję przewodniczącego tegoż komitetu. W latach 2007–2016 działał jako członek Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów.

Profesor Jacek Namieśnik był wybitnym specjalistą z zakresu chemii analitycznej i chemii środowiska, głownie nowych rozwiązań aparaturowych i metodycznych w dziedzinie przygotowania probek do analizy. Opracował wiele nowatorskich rozwiązań metodycznych i technicznych o istotnym znaczeniu dla praktyki laboratoryjnej. Stworzył nowoczesną, uznaną w świecie i wzorcową gdańską szkołę chemii analitycznej.

Był twórcą metod do oznaczania wskaźników zanieczyszczenia powietrza, współtwórcą nowych sposobów wytwarzania gazowych mieszanin wzorcowych i bezmatrycowych materiałów odniesienia oraz technik badania jakości powietrza wewnętrznego, ponadto autorem i współautorem opracowań w zakresie nowych sposobów oceny uciążliwości środowiskowej rozpuszczalników i procedur analitycznych.

Jako autor lub współautor ogłosił 778 prac w czasopismach z listy JCR oraz około 200 prac, ktore ukazały się w innych czasopismach. Publikacje znajdujące się w jego dorobku cieszą się dużym zainteresowaniem w środowisku naukowym, czego przejawem jest 10 657 niezależnych cytowań oraz wartość liczbowa indeksu Hirscha wynosząca 50, suma IF wynosząca 2339,537 (według Web of Science na 28 maja 2018). Ponadto miał na koncie dziesięć przyznanych patentów, w tym jeden europejski.

Wypromował 65 doktorów (czternastu jako współpromotor). W 2019 roku był promotorem lub współpromotorem w dziewięciu otwartych przewodach doktorskich i opiekunem trzech słuchaczy studium doktoranckiego.

Osiągnięcia zawodowe zapewniły mu niekwestionowaną pozycję w krajowym i międzynarodowym środowisku naukowym. Swoją bogatą wiedzą i doświadczeniem zawodowym z pełnym oddaniem pracował na rzecz międzynarodowej społeczności naukowej, między innymi poprzez częste wygłaszanie wykładów, a także recenzowanie artykułów nadsyłanych do wielu prestiżowych czasopism naukowych.

Aktywnie uczestniczył w pracach wielu redakcji czasopism naukowych i naukowo-technicznych oraz rad i komitetów naukowych, między innymi Rady Naukowej Instytutu Oceanologii PAN (druga kadencja), Rady Naukowej Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej (pierwsza kadencja), Komitetu Badań Morza PAN (trzecia kadencja), Extended Executive Committee of International Association of Environmental Analytical Chemistry (od 2006) oraz International Union of Pure and Applied Chemistry (od 2002). Był członkiem Rady Nadzorczej Grupy LOTOS.

Był laureatem licznych nagród i wyróżnień, między innymi: w 2001 roku otrzymał Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w kategorii nauk ścisłych. Od 2007 roku był profesorem honorowym Uniwersytetu w Bukareszcie. W tym samym roku otrzymał od Polskiego

Towarzystwa Chemicznego medal Wiktora Kemuli za wybitne osiągnięcia w zakresie chemii analitycznej. Uhonorowano go również Nagrodą Prezesa Rady Ministrów „za wybitne osiągnięcia w zakresie inżynierii środowiska” (2007), w 2009 roku został laureatem konkursu Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej o subsydium profesorskie w ramach programu MISTRZ. W roku 2011 otrzymał nagrodę

Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za osiągnięcia w pracach badawczych na rzecz ochrony środowiska. W 2012 roku Polskie Towarzystwo Chemiczne przyznało mu Medal Jędrzeja Śniadeckiego – najważniejsze wyróżnienie, jakie może otrzymać polski chemik. Był dwukrotnym laureatem Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – w 2012 roku otrzymał nagrodę za osiągnięcia w kształceniu kadr, a w 2015 roku nagrodę za wybitne osiągnięcia naukowe w zakresie działalności na rzecz rozwoju społeczeństwa. W 2015 roku aż dwie uczelnie nadały mu tytuł doktora honoris causa: Gdański Uniwersytet Medyczny i Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie.

Wybitny dorobek naukowy prof. Jacka Namieśnika został uhonorowany w 2017 roku kolejną Nagrodą Prezesa Rady Ministrów. Doceniono jego wkład w nowe rozwiązania metodyczne i aparaturowe w zakresie analityki środowiskowej i medycznej oraz żywności.

Za osiągnięcia organizacyjne uzyskał indywidualną nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w roku 2017 (I stopnia). Został zaproszony jako członek do prestiżowej organizacji Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk Pięknych (European Academy of Sciences and Arts, EASA), której celem jest analiza i rozwiązywanie problemów stojących przed społecznością europejską. Był członkiem sekcji nauk przyrodniczych tej organizacji od 2017 roku.

Ponadto został odznaczony między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1998), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2005) oraz jednym z najwyższych państwowych odznaczeń: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności naukowo-badawczej, dydaktycznej i społecznej oraz za popularyzowanie nauki w Polsce i na świecie (2016).

Chemia była jego największą pasją, ale interesowała go również historia Francji. Chętnie jeździł na rowerze.

Zmarł 14 kwietnia 2019 roku w Gdańsku. Został pochowany na gdańskim cmentarzu Srebrzysko.