Dyscyplina: fizyka

Poziom: szkoły ponadpodstawowe

Czas trwania: 07.03 – 10.04.2022 r.

Liczba uczestników: max. 40

 

Od wahania do słuchania

Celem kursu jest przedstawienie uczniom zagadnień związanych z ruchem drgającym i falowym, z uwzględnieniem opisu właściwości mechanicznych ośrodków i rozchodzeniem się fal akustycznych. Uczniowie poznają także aspekty percepcji dźwięku przez ucho ludzkie.

Zjawiska drgań i fal są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych w przyrodzie, począwszy od fal sejsmicznych, drgań strun czy słupów powietrza generujących dźwięki, po fale stojące i zjawisko rezonansu, odpowiedzialne za katastrofy budowlane. W niniejszym kursie przedstawione zostaną podstawy fizyczne oraz nieco bardziej zaawansowany formalizm matematyczny pozwalający na opisanie i rozwiązanie wybranych zadań problemowych, jak również szereg przykładów jego zastosowania w często występujących w codziennym życiu sytuacjach.
Kurs podzielony został na 3 moduły. W module I zostanie omówiona kinematyka, dynamika oraz energia w ruchu drgającym w przypadku braku oporów ruchu (drgania harmoniczne proste), a także w obecności oporów ośrodka (drgania tłumione) wraz z omówieniem mechanizmu podtrzymywania stanu takiego ruchu. W module II zostaną przedstawione wielkości opisujące fale mechaniczne oraz omówione zostaną zjawiska, jakim fala mechaniczna może ulegać w ośrodku podczas propagacji. W szczególności omówimy też fale dźwiękowe, gdyż każdy z nas doświadczył z pewnością niekorzystnego wpływu nakładania się kilku dźwięków, gdy ktoś nieudolnie próbował zaimponować nam swoją grą na gitarze lub innym instrumencie bądź też wybraliśmy nieodpowiednie miejsce podczas koncertu i zamiast głosu naszego ulubionego wykonawcy słyszeliśmy nieprzyjemne dudnienia. Zagadnienia odbioru i analizy dźwięków przez ucho człowieka zostaną szczegółowo omówione w module III, gdzie zapoznamy się z budową, rolą oraz funkcjami poszczególnych elementów ucha.

Certyfikat:

Uczniowie, którzy będą aktywnie uczestniczyć w e-zajęciach i zrealizują wymagane zadania potwierdzając nabytą wiedzę i pozyskane umiejętności otrzymają certyfikat ukończenia kursu na Politechnice Gdańskiej.

Prowadzący:

dr Brygida Mielewska, prof. PG
Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej
Politechnika Gdańska

Zapisy zamknięte

HARMONOGRAM

Moduł Temat Zagadnienie Liczba godzin
(w tym pracy własnej)
I 1. Trochę się waham… czyli drgania harmoniczne proste i
tłumione
5
II 2. Na fali… czyli jak matematyka opisuje ruch falowy 5
3. Czy 2+2 to zawsze 4? Zjawiska falowe. 5
III 4. Kiedy piszczy, a kiedy burczy? Fale dźwiękowe i ich
właściwości
5
5. Od wahania do słuchania, czyli po co masz takie
wielkie uszy?
5

 

Kurs e-learningowy poprowadzony zostanie na uczelnianej platformie Moodle Politechniki Gdańskiej: https://enauczanie.pg.edu.pl/moodle/

[Pobierz PDF]