Dyscyplina: matematyka

Poziom: szkoły ponadpodstawowe

Czas trwania: 21.02 - 24.04.2022 r.

Liczba uczestników: max. 40

Rachunek różniczkowy i całkowy

Cel kursu:

Celem kursu jest zapoznanie uczniów z pojęciami takimi jak: pochodna funkcji, całka nieoznaczona i oznaczona oraz zastosowanie całki oznaczonej.

Opis kursu:

Istnieje wiele żartów z dziedziny matematyki. Choćby poniższe:

1. Na plaży siedzą funkcje. Nagle wszystkie wpadają w popłoch:
    - Ooo, różniczki nadciągają z lewej strony, a całki z prawej strony plaży, musimy uciekać. Na plaży siedziała też funkcja ex więc funkcje popędzają ją:
    - Uciekaj szybko bo różniczki i całki atakują.
    - Ja się nie boję bo jestem ex.
    Tak więc wszystkie funkcje uciekły, oprócz ex. Przyszły różniczki i całki...
    - Czemu nie uciekłaś?. Teraz cię zróżniczkujemy albo scałkujemy!
    - Nic mi nie zrobicie bo ja jestem ex.
  2. Całka całki to jak córka córki, czyli wnuczka!

Jak wszystkim wiadomo w każdej anegdocie jest zawsze ziarno prawdy. Dzięki nabytej podczas kursu wiedzy dowiemy się, co jest prawdą w powyższych żartach.
Pochodna funkcji ma zastosowanie w różnych dziedzinach nauki, np.:

• w fizyce przedstawia szybkość zachodzących zmian,
  • w ekonomii pochodną funkcji K(x) nazywamy funkcją kosztów krańcowych.

Całkowanie ma zastosowanie np.:

w rozwiązywaniu równań różniczkowych zwyczajnych i cząstkowych. W dzisiejszych czasach niemal każde najbardziej skomplikowane zagadnienie fizyczne można opisać za pomocą równań różniczkowych - zagadnienia związane z przepływem ciepła, mechaniką płynów, fizyka relatywistyczna, elektrodynamika i wiele innych zagadnień,

w wyznaczaniu różnych zależności fizycznych jak funkcje opisujące położenie ciała s(t) przy założeniu że znamy funkcję opisującą prędkość ciała v(t), znając funkcję opisującą energię wyznaczyć moc, itp.

W trakcie kursu poznamy pojęcie pochodnej, wzory na jej obliczanie, a także programy i aplikacje, które pomagają nam liczyć, analizować i stosować pochodną funkcji. Następnie zastosujemy zdobyte umiejętności do rozwiązywania całek zarówno nieoznaczonych jak i oznaczonych.

Metody dydaktyczne:

Zajęcia prowadzone będą w formie kursu e-learningowego, w ramach którego dostępne będą aplikacje, animacje i materiały demonstrujące określone treści w zakresie obliczania i stosowania pochodnej funkcji oraz całek. W trakcie trwania kursu uczniowie dostaną do wykonania zadania, będą też mieli możliwość konsultacji i komunikacji z prowadzącym poprzez forum dyskusyjne i czat.

Certyfikat:

Uczniowie, którzy będą aktywnie uczestniczyć w e-zajęciach i zrealizują wymagane zadania potwierdzając nabytą wiedzę i pozyskane umiejętności otrzymają certyfikat ukończenia kursu na Politechnice Gdańskiej.

Prowadzący:

mgr inż. Dorota Żarek
Centrum Matematyki Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska

Zapisy zamknięte

HARMONOGRAM
Moduł Temat Zagadnienie Liczba godzin
(w tym pracy własnej)
I 1. Pochodna funkcji z definicji 2
2. Liczenie pochodnej z podstawowych wzorów i przy pomocy oprogramowania 4
II 3. Całka nieoznaczona – wprowadzenie i definicja 2
4. Liczenie całek podstawowych 2