Dyscyplina: biologia

Poziom: szkoły ponadpodstawowe

Czas trwania: 11.04 - 28.05.2022 r.

Liczba uczestników: max. 60

Biofarmaceutyki – metody produkcji

Biofarmaceutyki to leki wytwarzane na drodze procesów chemicznych lub coraz częściej produkowane za pomocą procesów biotechnologicznych wykorzystujących techniki inżynierii genetycznej przez żywe komórki bakterii, grzybów czy roślin.

Podczas kursu uczestnik zdobędzie podstawową wiedzę odnośnie biofarmaceutyków stosowanych w nowoczesnych terapiach. Uczniowiw zapoznają się z technikami pozwalających na projektowanie oraz wytwarzanie biofarmaceutyków w laboratorium inżynierii genetycznej. Podczas kursu krok po kroku omówimy poszczególne techniki i metody, które pozwolą na zaprojektowanie klonowania molekularnego w celu produkcji biofarmaceutyku. Uczeń zapozna się również w jaki sposób przeprowadzić poszczególne eksperymenty w laboratorium, aby uzyskać produkt klonowania molekularnego – biofarmaceutyk. W tym celu zostaną omówione procesy izolacji DNA/RNA, trawienia enzymatycznego, transformacji czy reakcja PCR. Przedstawimy również wektory i enzymy stosowane w klonowaniu molekularnym. Zapoznamy się z przykładowymi metodami oczyszczania biofarmaceutyków. Podsumowaniem kursu będzie wykonanie wirtualnego klonowania za pomocą odpowiednich narzędzi informatycznych.

Certyfikat:

Uczniowie, którzy będą aktywnie uczestniczyć w e-zajęciach i zrealizują wymagane zadania potwierdzając nabytą wiedzę i pozyskane umiejętności otrzymają certyfikat ukończenia kursu na Politechnice Gdańskiej.

Prowadzący:

dr hab. inż. Anna Brillowska-Dąbrowska, prof. PG
dr inż. Paweł Wityk
Wydział Chemiczny
Politechnika Gdańska

Zapisy zamknięte

HARMONOGRAM
Kurs e-learningowy
11.04-28.05.2022 r.

Moduł Termin rozpoczęcia Zagadnienie Liczba godzin
(w tym pracy własnej)
I 11.04.2022 Biofarmaceutyk a podstawa nowoczesnej terapii. 3