Kurs e-learningowy i spotkanie akademickie

Dyscyplina: chemia

Poziom: szkoła ponadpodstawowa

Czas trwania: 11.03 – 11.05.2019 r.

Liczba uczestników: max. 60

W świecie kryształów

Cel kursu:

Celem kursu jest zapoznanie uczniów z podstawowymi zagadnieniami z zakresu krystalografii, rentgenografii strukturalnej i mineralogii.

Opis kursu:

W takcie kursu uczniowie dowiedzą się czym są kryształy i jak ewoluowała ich definicja. Poznają elementy mineralogii oraz laboratoryjne metody otrzymywania kryształów. Dowiedzą się, jak dzięki dyfrakcji można badać wewnętrzną strukturę ciał krystalicznych i dlaczego symetria jest inherentną cechą tego typu układów. Uczestnicy poznają także typy oddziaływań, które wpływają na wewnętrzną strukturę kryształów oraz ich właściwości fizyczne.
Uczniowie, którzy będą aktywnie uczestniczyć w e-zajęciach i zrealizują wymagane zadania potwierdzając nabytą wiedzę i pozyskane umiejętności, otrzymają certyfikat ukończenia kursu na Politechnice Gdańskiej.

Metody dydaktyczne:

Kurs składa się z dwóch części: zdalnej i stacjonarnej.
W części prowadzonej na odległość uczniowie będą zdobywali wiedzę korzystając z platformy Moodle. W kolejnych tygodniach dla uczestników będą odsłaniane kolejne moduły poświęcone podanym w harmonogramie zagadnieniom. Każdy moduł będzie się składał z e-lekcji wraz z materiałami multimedialnymi oraz ćwiczeń sprawdzających zdobytą wiedzę. Na początku i na końcu e-kursu przeprowadzony będzie test kontrolny.
Po zakończeniu części zdalnej uczniowie będą mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach stacjonarnych na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej. W ramach zajęć odbędzie się wykład, ćwiczenia komputerowe oraz laboratoryjne.

Prowadzący:

Wykład Podstawy krystalografii 2
Laboratorium Otrzymywanie kryształów i badanie ich właściwości 2
Ćwiczenia Budowa wewnętrzna ciał krystalicznych 2

Kurs e-learningowy poprowadzony zostanie na uczelnianej platformie Moodle Politechniki Gdańskiej: https://enauczanie.pg.edu.pl/moodle/

Spotkania akademickie odbędą się w budynku A Wydziału Chemicznego - budynek nr 6 na planie kampusu Politechniki Gdańskiej

[Pobierz PDF]