Dyscyplina: chemia

Poziom: klasy VII i VIII, klasy gimnazjalne

Czas trwania: 26.11.2018 r. - 03.02.2019 r.

Liczba uczestników: max. 40

Podstawy chemii organicznej

Cel kursu:

Celem kursu jest zapoznanie uczniów z podstawowymi grupami związków organicznych, ich właściwościami i nazewnictwem. Uczniowie poznają ponadto wybrane rodzaje izomerii oraz niektóre typy reakcji z udziałem związków organicznych.

Opis kursu:

Historycznie za związki organiczne uważano substancje zawarte w organizmach żywych, których nie można było otrzymać na drodze syntezy chemicznej. Dziś potrafimy takie związki syntezować również w laboratorium. Wiele z nich to stosowane na co dzień polimery, barwniki, dodatki do żywności, środki ochrony roślin, czy leki. Aby zrozumieć, czym są te złożone substancje konieczne jest opanowanie podstaw chemii organicznej. W trakcie kursu poznamy węglowodory (nasycone, nienasycone, cykliczne i aromatyczne) oraz ich pochodne: alkohole, etery, aldehydy, ketony, kwasy karboksylowe, estry i aminy.
Pamiętajmy, że związki organiczne są nie tylko wśród nas, ale i w nas samych, dlatego ważne jest, aby wiedzieć jak są one zbudowane i jakie mają właściwości.

Certyfikat:

Uczniowie, którzy będą aktywnie uczestniczyć w e-zajęciach i zrealizują wymagane zadania potwierdzając nabytą wiedzę i pozyskane umiejętności otrzymają certyfikat ukończenia kursu na Politechnice Gdańskiej.

Prowadzący:

VII 12 Estry 3
VIII 13 Aminy 3
14 Sole amoniowe 1

Kurs e-learningowy poprowadzony zostanie na uczelnianej platformie Moodle Politechniki Gdańskiej: https://enauczanie.pg.edu.pl/moodle/

[Pobierz PDF]