Dyscyplina: matematyka

Poziom: szkoły ponadpodstawowe

Czas trwania: 27.03 - 14.05.2023 r.

Liczba uczestników: max. 40

Algorytmy i indukcja matematyczna

Cel kursu:

Celem kursu wprowadzenie uczniów w obszar matematyki dyskretnej i zapoznanie ich z praktycznymi zastosowaniami tej dziedziny matematyki.

Opis kursu:

„Matematyka dyskretna” to zbiorcza nazwa nauk matematyki, które zajmują się badaniem struktur nieciągłych, czyli zawierających zbiory co najwyżej przeliczalne.
Zajmuje się „obiektami dyskretnymi”, takimi jak: ludzie, domy, drzewa, zwierzęta, itp.
Matematyka dyskretna jest bardzo popularna dzięki wykorzystaniu w informatyce. Dzisiejszy świat nie istnieje bez komputerów i informatyzacji. W związku z tym w czasie kursu e-learningowego uczniowie zostaną dyskretnie porwani w podróż po zastosowaniach matematyki w informatyce i pokazane im zostanie dyskretne oblicze matematyki.
W trakcie kursu poznamy pojęcia, wzory i algorytmy, dzięki którym będziemy poszerzali wiedzę z zakresu matematyki dyskretnej. Przedstawimy również programy i aplikacje, które pomogą nam sprawdzać poprawność wykonywanych obliczeń.

Metody dydaktyczne:

Zajęcia prowadzone będą w formie kursu e-learningowego na platformie e-nauczanie, w ramach którego dostępne będą aplikacje, animacje i materiały demonstrujące określone treści w zakresie podzielności liczb, rekurencji, indukcji matematycznej oraz współczynników dwumianowych. W trakcie trwania kursu uczniowie dostaną do wykonania zadania, będą też mieli możliwość konsultacji i komunikacji z prowadzącym poprzez forum dyskusyjne i czat.

Certyfikat:

Uczniowie, którzy będą aktywnie uczestniczyć w e-zajęciach i zrealizują wymagane zadania potwierdzając nabytą wiedzę i pozyskane umiejętności otrzymają certyfikat ukończenia kursu na Politechnice Gdańskiej.

Prowadzący:

mgr inż. Dorota Żarek
Centrum Matematyki Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska

Zapisy zamknięte

HARMONOGRAM
Moduł Temat Zagadnienie Liczba godzin
(w tym pracy własnej)
I 1. Podzielność liczb. 2
2. Największy wspólny dzielnik NWD(a,b). Algorytm Euklidesa. 2
3. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. Najmniejsza wspólna wielokrotność NWW[a,b]. 2
II 4. Kongruencje. Równania liniowe z kongruencjami. 2