Inne kraje | Politechnika Gdańska

Inne kraje

Kandydat ze świadectwem ukończenia szkoły średniej uzyskanym w zagranicznym systemie edukacyjnym   może ubiegać się o przyjęcie na studia jeśli jego świadectwo uprawnia do podjęcia studiów w Polsce.

Świadectwa wydane w zagranicznych systemach edukacji, na podstawie których kandydaci ubiegają się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia muszą być:

• uznane za dokumenty potwierdzające w Polsce wykształcenie średnie oraz uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe - więcej informacji
  • zalegalizowane - więcej informacji
  • przetłumaczone  na język polski przez tłumaczenia przysięgłego - więcej informacji

Aby zostać przyjętym na studia I stopnia na Politechnice  Gdańskiej kandydat powinien:

• założyć indywidualne konto rekrutacyjne w internetowym systemie eRekrutacja,
  • dokonać wyboru rekrutacji – Rekrutacja na studia I stopnia

W terminie wyznaczonym w harmonogramie rekrutacji uzupełnić systemie wymagane dane

Krok 1 –„Wybierz kierunki”

• dokonać wyboru kierunków oraz uszeregować je według własnych preferencji zaczynając od kierunku, którym kandydat jest najbardziej zainteresowany. Można wskazać dowolną liczbę kierunków (wysokość opłaty jest niezależna od liczby wskazanych kierunków)
  • zaakceptować regulaminy i zgody

Krok 2 – „Szkoła średnia"
Podaj nazwę szkoły średniej oraz wybierz typ zdawanej: „matura zagraniczna”.

Na podstawie udostępnionych przez kandydata świadectw i certyfikatów wyniki uzyskane w ramach egzaminów w kraju uzyskania świadectwa są przypisywane do przedmiotów polskiej matury i przeliczane na punkty przez Centrum Rekrutacyjne.

Wzór według którego będą przeliczane punkty:

Wzór, według którego obliczane są punkty kandydata

W = (matematyka * p) + (przedmiot dodatkowy * p) + (0,2 * j obcy* p)

Krok 3 – „Olimpiady i konkursy”

Na tej stronie są wymienione olimpiady i konkursy, które odbywają się w Polsce. Jeżeli uczyłeś się zagranicą i nie brałeś udział w olimpiadach i konkursach naukowych możesz od razu przejść do następnego kroku.

Krok 4 – „Płatności i druki”

Zrób przelew w ustalonej wysokości na indywidualne konto
bankowe, wygenerowane przez System nie później niż w ostatnim dniu rekrutacji elektronicznej. Po zaksięgowaniu wpłaty na koncie kandydata pojawi się odpowiedni komunikat. Proces księgowania opłaty może potrwać do 3 dni roboczych.

Krok 5  – „Skany”

W terminie określonym w harmonogramie załącz skany:

1. Świadectwo ukończenia szkoły średniej uprawniające do podjęcia studiów I stopnia (zalegalizowane lub z apostille)
  2. Suplement do świadectwa z uzyskanymi ocenami (zalegalizowane lub z apostille)
  3. Certyfikat z ocenami uzyskanymi z egzaminu państwowego uprawniającego do podjęcia studiów (jeżeli dotyczy) (zalegalizowane lub z apostille)
  4. Tłumaczenie na język polski świadectwa ukończenia szkoły średniej uprawniające do podjęcia studiów I stopnia
  5. Tłumaczenie na język polski suplementu do świadectwa z uzyskanymi ocenami
  6. Tłumaczenie na język polski certyfikat z ocenami uzyskanymi z egzaminu państwowego
  7. Decyzja o uznaniu świadectwa wydane przez Kuratorium Oświaty
  8. Dokument potwierdzający obywatelstwo polskie

Jeżeli zostaniesz zakwalifikowany/a do przyjęcia oryginały powyższych dokumentów będziesz zobowiązany przedstawić w Centrum Rekrutacyjnym Politechniki Gdańskiej w terminie określonym w harmonogramie. Podczas składania dokumentów i dokonywania wpisu na listę studentów będziesz musiał/a okazać dokument potwierdzający tożsamość i polskiego obywatelstwo.

Niedokonanie wpisu w wyznaczonym terminie jest równoznaczne z rezygnacją z ubiegania się o przyjęcie na studia i zostanie wysłana do Ciebie decyzja o odmowie przyjęcia na studia

1. Zarejestruj się

2. Wybierz kierunki