Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki
Wydział Chemiczny
Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej

Inżynieria mechaniczno-medyczna

Program studiów skupia się w szczególności na kształceniu specjalistycznym, umożliwiającym wypromowanie wysokiej klasy absolwentów w takich obszarach inżynierii biomedycznej jak: chemia w medycynie, elektronika a medycynie, fizyka medyczna, informatyka medyczna czy sztuczna inteligencja.

Przygotowujemy do prowadzenia prac wymagających zarówno dużej samodzielności jak i zaangażowania w zespole, prowadzenia działań badawczo-rozwojowych oraz przygotowanie do podjęcia studiów trzeciego stopnia. Oferujemy aktualną tematykę związaną z zastosowaniami metod sztucznej inteligencji w dziedzinie ochrony zdrowia. Kończąc kierunek Inżynieria biomedyczna na II stopniu zostaniesz wyposażony w wiedzę, umiejętności, a także kompetencje społeczne umożliwiające rozwiązywanie aktualnych problemów naukowych i technicznych w zakresie medycyny, monitorowania i wspomagania zdrowego stylu życia oraz dotyczące bezpieczeństwa osób.

Treści kształcenia podkreślają ważne obszary zastosowań ICT promowane przez UE w tematyce związanej ze zdrowiem, dobrym samopoczuciem i wspieraniem starzejącego się społeczeństwa. Nabyta wiedza techniczna oraz ekonomiczna umożliwią kierowanie zespołami pracowniczymi i zakładami produkcyjnymi.

Rekrutacja prowadzona jest przez Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki.

studia stacjonarne studia niestacjonarne
koszt dla
obywateli Polski
bezpłatne nie są prowadzone
język wykładowy polski
termin rekrutacji
dla obywateli Polski

nabór
na semestr letni

nabór na semestr zimowy (4-sem.)
dla osób z tyt. licencjata

brane pod uwagę przy rekrutacji:

Specjalności:

• Chemia w medycynie (prowadzona na Wydziale Chemicznym)
    Studia na specjalności to zajęcia w wielu katedrach specjalizujących się w różnych obszarach badawczych uwzględniających najbardziej aktualne trendy we współczesnej chemii. Oferowane przedmioty to m.in.:
    - Elementy farmakologii
    - Spektroskopowe metody identyfikacji związków organicznych
    - Inżynieria tkankowa i genetyczna
    - Nanotechnologia
    - Chemia supramolekularna a medycyna
    - Biologia komórki nowotworowej
    - Diagnostyka molekularna w medycynie
    - Instrumentalne metody badania struktury i aktywności biomolekuł
  • Elektronika w medycynie (prowadzona na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki)

Student  kończący  kierunek  na  studiach  magisterskich  w  strumieniu  Elektronika  w  Medycynie będzie dysponował wiedzą z zakresu zarówno elektroniki, jak i elementarnych podstaw medycyny. Będzie  umiał  zaprojektować  układ  elektroniczny,  przebadać  go  i  będzie  miał  też  wiedzę  jak wprowadzić to urządzenie na rynek. Wiedzę tę zdobędzie m.in. na następujących wykładach:
    - Pozyskiwanie, gromadzenie i przetwarzanie danych biomedycznych
    - Współczesna inżynieria biomedyczna
    - Platformy Internet of Things w zastosowaniach medycznych
    - Pomiary i przetwarzanie biosygnałów
    - Rozwiązania CAD/CAM w elektronice medycznej
    - Programowanie systemów elektronicznych (VHDL, C/Arduino, Python)U
    - kłady zasilania w systemach biomedycznych
    - Podstawy i systemy telemetrii
    - Elektronika nasobna
    - Metody radiotransmisji w aplikacjach biomedycznych
    - Inteligentne systemy sensorowe
    - Inżynieria rehabilitacj

• Fizyka medyczna (prowadzona na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej)
    Studia na specjalności Fizyka medyczna to elastyczna i indywidualna organizacja studiów, różnorodna tematyka badawcza, prace doświadczalne, teoretyczne i obliczeniowe. Ponadto solidne podstawy do uzyskania uprawnień fizyka medycznego, do pracy w pracowniach radiodiagnostyki i radioterapii. Wybrane przedmioty podczas studiów:
    - Spektroskopia zderzeniowa
    - Nanotechnologia w medycynie
    - Fizyka molekularna
    - Mikro-i nanodozymetria
    - Fotofizyka układów biologicznych
    - Spektroskopia optyczna w medycynie
    - Detektory promieniowania
    - Technika próżniowa
    - Pracownia obrazowania medycznego
    - Planowanie radioterapii

• Sztuczna inteligencja (prowadzona na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki)

Program studiów dla specjalności skupia się głównie na przedmiotach z zakresu sztucznej inteligencji. W ofercie takie przedmioty jak:
    - Uczenie maszynowe
    - Uczenie głębokie
    - Wizja komputerowa
    - Przetwarzanie języka naturalnego
    - Systemy internetowe i rozproszone
    - Języki programowania dla sztucznej inteligencji
    - Programowanie urządzeń mobilnych i brzegowych
    - Aspekty robotyki w sztucznej inteligencji
    - Metody interakcji człowiek-maszyna
    - Wprowadzenie do bioinformatyki

Specjalności są uruchamiane w zależności od liczby chętnych studentów.

Perspektywy zatrudnienia:

• szpitale i kliniki wykorzystujące diagnostykę obrazową, diagnostykę i terapię laserową oraz radio i nukleoterapię
  • firmy wprowadzające na rynek nowoczesną aparaturę medyczną
  • praca w laboratoriach wyposażonych w aparaturę analityczną i diagnostyczną
  • firmy zajmujące się produkcją sprzętu i oprogramowania z obszaru inżynierii biomedycznej, w tym ochrony przed promieniowaniem
  • przemysł syntezy organicznej
  • pracownie fizyki medycznej
  • jednostki i instytuty badawcze
  • własna działalność gospodarcza w zakresie projektowania i realizacji sprzętu i oprogramowania medycznego

Program studiów: