WYDZIAŁ CHEMICZNY

Technologia chemiczna

W zależności od wybranej specjalności zostaniesz znawcą procesów produkcyjnych (w tym kontroli i zapewnienia jakości), kosmetyków, tworzyw sztucznych, materiałów funkcjonalnych. Poznasz także podstawy procedur analitycznych wykorzystywanych zarówno w procesach produkcyjnych, jak i badaniach środowiska lub kontroli jakości surowców i produktów.

W ramach tego kierunku poznasz procesy produkcji przemysłowej produktów lub materiałów, będziesz w stanie opracować koncepcje nowych technologii chemicznych oraz poznać możliwości ulepszania już istniejących.

Absolwenci zdobędą wiedzę umożliwiającą opracowanie chemiczno-technologicznej koncepcji produkcji przemysłowej produktu lub materiału, prowadzenia i modernizacji procesów produkcyjnych, zwłaszcza od strony chemiczno-technologicznej, przyczyniania się do wprowadzania zrównoważonego rozwoju, a także będzie gotowy do podjęcia studiów w Szkołach Doktorskich.


  studia stacjonarne studia niestacjonarne
koszt dla
cudzoziemców
5500 zł / semestr nie są prowadzone
język wykładowy polski 
termin rekrutacji
dla cudzoziemców
nabór
na semestr letni
brane pod uwagę przy rekrutacji:

Specjalności:

  • Analityka w Technologii Chemicznej
    Absolwenci tej specjalności są przygotowani do projektowania, wprowadzania i używania właściwego systemu kontroli i zapewnienia jakości wyników pomiarowych w każdej z gałęzi szeroko pojętego przemysłu chemicznego.
     
  • Technologia Polimerów i Biopolimerów
    Absolwent posiada umiejętności niezbędne do  projektowania nowych materiałów, technologii ich wytwarzania, przetwórstwa, recyklingu, ale również analizy i modelowania właściwości materiałów. 
     
  • Technologia i Analiza Kosmetyków
    Podstawowym zadaniem specjalności jest zapewnienie, że student zdobędzie wiedzę i umiejętności praktyczne dotyczące zarówno produkcji kosmetyków, jak i doboru surowców do ich wytwarzania. Oczekiwany profil absolwenta został ustalony w porozumieniu z firmami działającymi w przemyśle kosmetycznym. Zakłada on, że absolwent tej specjalności zdobędzie umiejętności w zakresie planowania, organizowania oraz nadzorowania produkcji kosmetyków w warunkach przemysłowych, poparte znajomością struktury i składu różnych rodzajów produktów kosmetycznych oraz technologii ich wytwarzania. Ponadto, będzie posiadał umiejętność projektowania produktów kosmetycznych oraz kierowania procesami/procedurami ich badań i wprowadzania na rynek. Uzyska podstawową wiedzę dotyczącą technologii i analizy kosmetyków, niezbędną do prowadzenia własnej działalności w branży kosmetycznej.
     
  • Technologie Energii Odnawialnej
    Absolwent specjalności to wszechstronnie wykształcony specjalista, gotowy do skutecznego działania i rozwiązywania problemów w dynamicznie rozwijających się branżach związanych energią odnawialną. Uzyskuje wiedzę dotyczącą nowatorskiej koncepcji technologicznej i chemicznej dla przemysłu, projektowanie nowych technologii oraz umiejętność ulepszania istniejących procesów produkcyjnych. Zdobywa świadomość i umiejętności promowania zrównoważonego rozwoju. Rozwija umiejętności aktywnego uczestniczenia w pracach grupowych, kreatywnego kierowania zespołami oraz współpracy z ekspertami z różnych dziedzin. Uzyskuje doskonałe przygotowanie do podjęcia studiów w Szkole Doktorskiej.

 

Specjalności są uruchamiane w zależności od liczby chętnych studentów.


Perspektywy zatrudnienia:

  • przedsiębiorstwa przemysłu chemicznego
  • zakłady petrochemiczne
  • przemysł materiałów budowlanych
  • przemysł energetyczny
  • przedsiębiorstwa zajmujące się utylizacją odpadów
  • laboratoria kontrolne, diagnostyczne i badawcze
  • instytucje rządowe i pozarządowe
  • uczelnie wyższe

Program studiów:

https://ects.pg.edu.pl/pl/faculties/WCh


Kierunek technologia chemiczna jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego z projektu pt. „Studia 5.0. Programy studiów dla kluczowych branż przemysłu krajowego” (numer FERS.01.05-IP.08-0027/23-00).

Więcej informacji o Projekcie: https://pg.edu.pl/bps/realizowane-projekty/studia-50