Fragment Komunikatu z posiedzenia Prezydium Krajowej Sekcji Nauki NSZZ "Solidarność" z 19.09.2022 r. dot. wzrostu wynagrodzeń | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2022-09-19

solidarnosc

Sprawa wzrostu wynagrodzeń pracowników uczelni - 15 września br. odbyło się posiedzenie Sejmowej Podkomisji stałej ds. nauki i szkolnictwa wyższego, którego tematem były wynagrodzenia w szkolnictwie wyższym. KSN NSZZ „Solidarność” reprezentowali: Przewodniczący KSN kol. D. Szczukocki oraz z-ca Przew. KSN kol. M. Kisilowski. Podczas posiedzenia Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Wojciech Murdzek przekazał informacje, że od października 2022 r. będą na uczelniach realizowane podwyżki wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 4,4%, a od 1 maja 2023 roku planowane są podwyżki tych wynagrodzeń w wysokości 7,9%. Strona związkowa (NSZZ „S”, ZNP) zgłosiła zastrzeżenia co do czasu realizacji podwyżki od 1 października br. ponieważ na dzień 15 września br. żadne środki nie zostały jeszcze na uczelnie przekazane. Na posiedzeniu Podkomisji Minister W. Murdzek poinformował, że planowana jest zmiana rozporządzenia o minimalnym wynagrodzeniu zasadniczym profesora, ale nie podał proponowanej kwoty tego wynagrodzenia. Obecni na posiedzeniu Podkomisji Rektorzy wyrażali obawy o kondycję finansową uczelni ze względu na prawie siedmiokrotne wzrosty cen energii elektrycznej dla uczelni.

W wyniku dyskusji, Prezydium postanowiło, że do Komisji Zakładowych zostanie przesłany wzór pisma do rektorów z żądaniem/roszczeniem podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych pracowników uczelni w roku 2022. W przypadku nie spełnienia przez rektorów żądania podwyższenia wynagrodzeń, organizacje zakładowe mają prawo wstąpienia w spór zbiorowy z pracodawcą. Natomiast trwająca od listopada 2021 r. akcja informacyjno- protestacyjna powinna być kontynuowana, do czasu odpowiedzi Rektorów na żądanie organizacji związkowych o podwyższenie wynagrodzeń pracowników. Niektóre uczelnie np. Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu podpisały już porozumienie o realizacji pod- wyżek wynagrodzenia zasadniczego swoich pracowników od 1 października br.

Pełna treść komunikatu