O wyborach władz w Krajowej Sekcji Nauki na kadencję 2023-2028 | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-05-28

O wyborach władz w Krajowej Sekcji Nauki na kadencję 2023-2028

KSN

W dniach 26-27 maja 2023 r. w Zakopanem obradowało sprawozdawczo-wyborcze Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność”. Organizację związkową NSZZ „Solidarność” w Politechnice Gdańskiej reprezentowali delegaci: Aniela Białowolska-Tejchman i Tadeusz Kolenda. Zebraniu przewodniczył prof. Andrzej Pfitzner. Honorowym Przewodniczącym WZD został prof. Janusz Orkisz. W posiedzeniu Walnego Zebrania Delegatów uczestniczyli goście: Ryszard Proksa – dotychczasowy Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Nauki i Oświaty NSZZ „Solidarność” oraz Krzysztof Kotowicz – zastępca Przewodniczącego Zarządu Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność”.

W pierwszym dniu obrad, po wystąpieniach gości oraz przedstawieniu sprawozdań: Rady KSN i Komisji Rewizyjnej, delegaci wybrali Przewodniczącego Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność” na kadencję 2023-2028. Został nim Dominik Szczukocki, profesor Uniwersytetu Łódzkiego. Przewodniczący KSN, wybrany na drugą kadencję, zapowiedział zintensyfikowanie współpracy z zakładowymi organizacjami związkowymi NSZZ „Solidarność” zrzeszonymi w Sekcji oraz kontynuowanie działań na rzecz poprawy sytuacji środowiska akademickiego i instytutów badawczych.

W drugim dniu obrad Walnego Zebrania Delegatów Krajowej Sekcji Nauki dokonano wyborów: Rady KSN, Komisji Rewizyjnej oraz delegatów na Kongres Krajowego Sekretariatu Nauki i Oświaty NSZZ „Solidarność”. Członkiem Rady KSN oraz jej Prezydium wybrana została kol. Aniela Białowoska- Tejchman, pełniąc podobnie, jak w poprzedniej kadencji, funkcję Przewodniczącej Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej. Dodać należy, że w bieżącej kadencji jest Ona również Przewodniczącą Komisji Wyborczej KSN. Tadeusz Kolenda wybrany został Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej KSN.

Odbyła się również dyskusja programowa, w której tematem przewodnim była sprawa systemowego wzrostu nakładów finansowych na naukę i badania, a także problem zbyt niskich wynagrodzeń wszystkich pracowników uczelni wyższych i instytutów badawczych. Przyjęto uchwały w sprawie zmian w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, które w opinii delegatów określają zakres koniecznych korekt dotyczących, między innymi, przywrócenia znaczenia kolegialnych organów uczelni oraz zwiększenia roli związków zawodowych w ustalaniu regulacji wewnątrzuczelnianych.

Na zakończenie obrad Honorowemu Przewodniczącemu WZD, profesorowi Januszowi Orkiszowi, wręczono dyplom uznania za wieloletnie i perfekcyjne przewodniczenie obradom Walnych Zebrań Krajowej Sekcji Nauki.

Wersja PDF