List Przewodniczącej NSZZ Solidarność w PG z dnia 13.07.2023 r. | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-07-13

List Przewodniczącej NSZZ Solidarność w PG z dnia 13.07.2023 r.

solidarnosc

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy,

z przyjemnością informuję, że dwoje naszych członków zostało wybranych do władz Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność” na kadencję 2023-2028. Koleżanka Aniela Białowolska-Tejchman została wybrana na Przewodniczącą Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KSN, a kolega Tadeusz Kolenda został wybrany na Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej KSN. Zachęcam do kontaktu z naszymi przedstawicielami w KSN oraz do korzystania ze strony KSN: https://www.solidarnosc.org.pl/ksn/

W październiku planujemy razem z ZNP przeprowadzić wybory społecznych inspektorów pracy. Przyjęliśmy już regulamin wyborów. Ostateczną liczbę okręgów ustalimy z Kanclerzem. Chcemy, by SIPowcami w PG byli członkowie związków zawodowych, co zgodne jest z Ustawą o społecznej inspekcji pracy z dnia 24.06.1983 z poz. zm. Obecnie poszukujemy chętnych, którzy chcieliby ewentualnie pełnić taką funkcję. Liczymy na osoby, które już pełniły/pełnią taką funkcję i na osoby chętne podjęcia się szkolenia w tym zakresie. Kadencja SIPowców trwa 5 lat. W tym okresie oraz rok po zakończeniu trwania mandatu zakład pracy nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z takim pracownikiem. Pełnienie mandatu SIPowca wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, ale jednocześnie wiąże się z ochroną jego pracy. Chętnych do pełnienia takiej funkcji proszę o zgłoszenie swojej kandydatury osobiście do sekretariatu lub mailem na kazet@pg.edu.pl. Zgłoszenia będziemy przyjmować do dnia wyborów.

Istotną też sprawą jest obecnie wyznaczenie „głosów doradczych” do rad wydziałów. Zgodnie z §59 punkt 8 Statutu PG przedstawiciel każdego związku zawodowego działającego na PG uczestniczy jako głos doradczy w posiedzeniach rad wydziałów. Jeżeli ktoś z Koleżanek lub Kolegów jest skłonny wziąć na siebie takie zadanie na swoim wydziale, to poproszę o informację osobiście do sekretariatu lub mailem na kazet@pg.edu.pl.

Na zakończenie pragnę poinformować, że dnia 26.06.2023 roku w oparciu o uchwałę 22/2023 Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w PG wystąpiłam z prośbą do JM Rektora Politechniki Gdańskiej o zwiększenie o 20% stawek za nadgodziny ponadwymiarowe dla nauczycieli akademickich.

Serdecznie pozdrawiam i życzę udanych wakacji,

Grażyna Jarosz Przewodnicząca NSZZ Solidarność w PG

Wersja PDF