List Przewodniczącej KZ NSZZ "S" w PG do wszystkich członków z dnia 17.04.2024 r. - III Forum Uczelni i Instytutów Polskich | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-04-17

III FUiP

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy,

w dniach 12-14 kwietnia 2024 r. uczestniczyliśmy w III Forum Uczelni i Instytutów Polskich organizowanym przez Krajową Sekcję Nauki NSZZ „Solidarność” w Centrum Szkoleniowym Uniwersytetu Łódzkiego, który już dwukrotnie zdobył tytuł „Przedsiębiorca Przyjazny Pracownikowi” przyznawany przez NSZZ „Solidarność”. Forum organizowało pięć komisji zakładowych działających w Uniwersytecie Łódzkim, w Politechnice Łódzkiej, w Łódzkim Uniwersytecie Medycznym, w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi i w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego. W spotkaniu uczestniczyli związkowcy z 36 uczelni i instytutów badawczych. Gościem specjalnym był minister Maciej Gdula, który sporo uwagi poświęcił kierunkom, w jakich Rząd zamierza nowelizować ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Minister M. Gdula wysłuchał również szeregu uwag dotyczących aktualnego funkcjonowania uczelni wyższych i instytutów naukowych. Na III FUiIP przedyskutowaliśmy również szesnaście konkretnych zmian do prawa o szkolnictwie wy/ższym, które KSN jako partner dialogu społecznego oficjalnie wniesie do ustawodawcy. Spotkanie umożliwiło również wymianę informacji na temat porozumień w sprawie podwyżek. Porozumienia na poziomie 20 % i 30 % zostały już podpisane w wielu uczelniach, przykładowo w Uniwersytecie Warszawskim, w Uniwersytecie Jagiellońskim (tu uzgodniono stałe kwoty podwyżki w/g stanowisk), w Politechnice Warszawskiej, w Politechnice Krakowskiej, w Politechnice Śląskiej (tu poziom był 21% i 31 %), w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Uczestnicy III FUiIP mieli również okazję do zwiedzenia jednej z najmniejszych państwowych uczelni, jaką jest Łódzka Wyższa Szkoła Filmowa (ok. 400 pracowników, w tym 189 nauczycieli akademickich).

Zachęcam do odwiedzania stron Krajowej Sekcji Nauki na facebooku.

Pozdrawiam serdecznie,
Grażyna Jarosz