Odszedł Jacek Rybicki | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-09-11

Odszedł Jacek Rybicki

Jacek Rybicki
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w wieku 65 lat zmarł Jacek Rybicki, działacz NSZZ „Solidarność”, członek NZS, polityk, poseł AWS na Sejm III kadencji, nauczyciel, polonista.

Jacek Rybicki urodził się w Gdańsku 25 marca 1959 roku. Był absolwentem IX LO w Gdańsku, a w 1983 uzyskał absolutorium na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 1980–1981 należał do Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W listopadzie i grudniu 1981 r., wszedł w skład komitetu strajkowego na UG, gdzie zainicjował wydawanie „Reduty Strajkowej” i odpowiadał za wydawanie gazety strajkujących studentów UG. Po ogłoszeniu stanu wojennego działał w podziemnej „Solidarności”. W latach 80-tych był redaktorem pisma nauczycielskiej „Solidarności” „Wiatr od morza”. Jako nauczyciel w V LO w Gdańsku, na początku lat 90 był redaktorem naczelnym „Przeglądu Oświatowego”. Od marca 1993 do czerwca 1998 był przewodniczącym ZRG NSZZ „Solidarność”. W latach 90. pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Współtworzył w czerwcu 1996 r. Akcję Wyborczą Solidarność. Rozbite dotychczas partie prawicowe dzięki działaniom podjętym przez Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” zjednoczyły się tworząc Akcję Wyborczą Solidarność. Był w jej władzach krajowych, gdy wygrała wybory w 1997 r. współtworzył rząd premiera Jerzego Buzka

6 XII 1998 został wybrany na przewodniczącego AWS w województwie gdańskim, 20 XII 1999 na przewodniczącego Rady Regionalnej AWS w województwie pomorskim; od 1999 przewodniczący Rady Politycznej AWS, najbliższy współpracownik Mariana Krzaklewskiego. W latach 1997–2001 poseł na Sejm RP III kadencji i członek Klubu Akcji Wyborczej Solidarność (między innymi jego wiceprzewodniczący).

Pomysłodawca i współzałożyciel utworzonego w 2002 Pomorskiego Instytutu Demokratycznego, zajmującego się m.in. organizowaniem międzynarodowego festiwalu Gdańsk Doc Film Festival „Dignity and Work”. Walnie przyczynił się do powołania przed 20 laty Kaszubsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Wejherowie kształcącej na kierunkach socjologia (I i II stopnia), pedagogika, zarządzanie, pielęgniarstwo, administracja.

Później wrócił do działalności związkowej i w latach 2006–2010 pełnił funkcję sekretarza Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Od 2010 roku członek prezydium Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. W Regionie Gdańskim przez długie lata odpowiadał za promocję i informację. Od stycznia 2017 wszedł w skład Rady Programowej Radia Gdańsk, był m.in. pomysłodawcą „Magazynu Solidarność”, miesięcznika Regionu Gdańskiego „Solidarności”. Był związkowym ekspertem od spraw dialogu społecznego oraz autorem kilku publikacji na ten temat.

Od 2014 roku pełnił funkcję prezesa zarządu Pomorskiej Fundacji Edukacji i Pracy, która zajmowała się m.in. funduszem stypendialnym dla uzdolnionej młodzieży.

Odszedł do wieczności Nasz Kolega, niezwykle aktywny, twórczy i działający dla dobra Ojczyzny, NSZZ „Solidarność” i dobra zwykłych ludzi. Żegnamy Ciebie Jacku.

Odpoczywaj w pokoju.

Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność”
w Politechnice Gdańskiej.

Uroczystości pogrzebowe

Msza Święta za duszę śp. Jacka Rybickiego zostanie odprawiona 16 września 2024 roku o godz. 10.00 w bazylice Świętej Brygidy w Gdańsku. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się tego samego dnia o godz. 12.30 w nowej kaplicy na Cmentarzu Srebrzysko, odprowadzenie na miejsce spoczynku o godz. 13.00.