W 2024 przypada 40. rocznica zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki, patrona NSZZ „S”. W naszym regionie jest kilka miejsc, w których ks. Jerzy przebywał i pełnił posługę kapłańską. W związku z tym Region Gdański NSZZ „S” zorganizował szereg wydarzeń upamiętniających naszego patrona.

Najbliższe wydarzenia:

4 lipca 2024 r. godz. 19:00  - Prelekcja siostry Krystyny Włodarskiej - Kościół pw. św. Franciszka z Asyżu Gdańsk Emaus
Siostra Krystyna współpracowała z bł. ks. Jerzym Popiełuszką w parafii p.w. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu w latach 1982-1984. Posiłkując się archiwalnymi zdjęciami z życia bł. ks. Jerzego, a także archiwalnymi nagraniami homilii duchownego, opowie o ks. Popiełuszce. Na koniec zebrani będą mieli okazję ucałować relikwię bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

5 lipca 2024 r. godz. 15:00 - Siostra Krystyna Włodarska opowie o księdzu Jerzym Popiełuszce i ks. Teofilu Boguckim - sala Akwen w budynku Zarządu Regionu Gdańskiego

6 lipca 2024 r. - kościół pw. św. Antoniego Padewskiego, Gdańsk Brzeźno (ul. Dworska 2, 80 511 Gdańsk)

• 18:00 - Msza św.
  • 18:45 - Odsłonięcie wystawy poświęconej ks. Jerzemu Popiełuszce wraz z oprowadzeniem kuratorskim (realizacja wystawy – IPN Oddział w Gdańsku)
  • 19:00 – Prelekcja  siostry Krystyny Włodarskiej

7 lipca 2024 r. godz. 17:00  - Prelekcja siostry Krystyny Włodarskiej - Ośrodek Papieski przy Sanktuarium św. Jana Pawła II w Gdańsku-Zaspie (Parafia pw. Opatrzności Bożej, adres: al. Jana Pawła II 48, 80-457 Gdańsk)

8 lipca 2024 r. godz. 18:00  - Prelekcja siostry Krystyny Włodarskiej - Parafia pw. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Juszkowie k. Pruszcza Gdańskiego (adres: Lipowa 2, 83-000 Juszkowo)

9 lipca 2024 r. godz. 19:00  - Prelekcja siostry Krystyny Włodarskiej - Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Dębkach (Dębki, ul. Zakonna 10)

17 sierpnia 2024 r. - Wieczór wspomnień wokół gdańskich śladów obecności bł. ks. Jerzego Popiełuszki - Kościół św. Franciszka z Asyżu w Gdańsku (ul. Kartuska 186, Gdańsk)

• 18:00 – Msza święta
  • 18:45 – Dyskusja – gdańskie ślady obecności bł. ks. Jerzego Popiełuszki, poprzedzona wprowadzeniem do wystawy "Zło dobrem zwyciężaj  – ks. Jerzy Popiełuszko na Wybrzeżu Gdańskim" . Uczestnicy dyskusji:
    • Czesław Nowak – Prezes Stowarzyszenia „GODNOŚĆ”
    • Ks. dr. Jarosław Wąsowicz – autor książki „Gdańskie Ślady Księdza Jerzego”
    • Adam Woronowicz – aktor odgrywający postać ks. Jerzego Popiełuszki w filmie  „Popiełuszko. Wolność jest w nas” (2009)
    • Prowadzenie dyskusji – dr Marek Szymaniak, dyrektor IPN Oddział w Gdańsku

18 sierpnia 2024 r. godz. 13:00  - Uroczysta Msza Święta w 9. rocznicę wprowadzenia relikwii Bł. Ks. Jerzego do kościoła św. Franciszka z Asyżu - Kościół św. Franciszka z Asyżu w Gdańsku (ul. Kartuska 186, Gdańsk)

24 sierpnia 2024 r. - Uroczysta Msza Święta oraz odsłonięcie tablicy upamiętniającej pobyt i zaplanowaną akcję SB  aresztowania ks. Jerzego Popiełuszki. - Kaplica Księży Zmartwychwstańców pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, (Dębki, ul. Zakonna 10)

• 15:00 – Msza święta
  • 16:00 – Odsłonięcie tablicy upamiętniającej pobyt i zaplanowaną akcję SB  aresztowania ks. Jerzego Popiełuszki

Dodatkowo – od 20 sierpnia br. do połowy września br. prezentacja wystawy "Zło dobrem zwyciężaj – ks. Jerzy Popiełuszko na Wybrzeżu Gdańskim".

31 sierpnia 2024 r.  - wręczenie uczniom stypendiów NSZZ „Solidarność” oraz wyróżnień za prace związane z obecnością bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Wybrzeżu - Sala BHP Stoczni Gdańskiej

9 września 2024 r. - Pokaz filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas” (2009) poprzedzony prelekcją pracownika merytorycznego IPN Oddział w Gdańsku - Sala Akwen, siedziba Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ ,,Solidarność" (Wały Piastowskie 24, 80‑855 Gdańsk)

• 13:00 – Wprowadzenie merytoryczne pracownika IPN Odział w Gdańsku
  • 13:30 – Pokaz filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas” (2009)

22 października 2024 r.  - Wojewódzki konkurs muzyczny „Polska – moje miejsce, mój kraj”, którego celem jest  promowanie utworów o tematyce patriotycznej oraz inspirowanych życiem i śmiercią bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Koncert laureatów odbędzie się 23 listopada w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Wydarzenia minione:

8 czerwca 2024 r. Uroczystości upamiętniające 40. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki - Bazylika św. Brygidy w Gdańsku