Doktoranci zainaugurowali rok akademicki | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-10-23

Doktoranci zainaugurowali rok akademicki

zdjęcie

Za nami druga edycja PhD Open – wydarzenia poświęconego najważniejszym aspektom związanym z karierą naukową i możliwościami jakie daje dołączenie do szkół doktorskich uczelni. Jednocześnie stanowi ono uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego doktorantów Politechniki Gdańskiej.

Druga edycja PhD Open odbyła się w piątek 11 października 2024 w Auli PG. W wydarzeniu udział wzięli: prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, prof. Dariuszem Mikielewiczem, prorektor ds. nauki, prof. Justyna Kucińska-Lipka, prorektor ds. rozwoju, prof. Barbara Wikieł, prorektorka ds. studenckich, prof. Robert Jankowski, dyrektor Szkoły Doktorskiej, prof. Ewa Klugmann-Radziemska, dyrektor Szkoły Doktorskiej Wdrożeniowej, mgr inż. Ignacy Rogoń, przewodniczący Samorządu Doktorantów PG, a także nauczyciele akademiccy uczelni i doktoranci. O oprawę wydarzenia zadbał Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej pod batutą prof. Mariusza Mroza.

Uroczystość inauguracji roku akademickiego szkół doktorskich rozpoczęła się od wystąpienia JM Rektora PG prof. Krzysztofa Wildego:

– Prowadząc badania wasza uwaga skupiać się będzie z pewnością na wąskiej grupie zagadnień, na konkretnej problematyce badawczej. Pamiętajcie jednak, że to, nad czym pracujecie, jest elementem większej całości. Naszą misją jest, by poprzez naukę służyć społeczeństwu i czynić świat lepszym – mówił podczas uroczystości Rektor PG.

Następnie wykład inauguracyjny wygłosiła prof. Lucyna Woźniak, prorektorka ds. współpracy międzynarodowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, która mówiła o umiędzynarodowieniu szkół doktorskich i mobilności akademickiej.

Kolejną część wydarzenia otworzył panel dyskusyjny poświęcony możliwościom, jakie dają studia w szkole doktorskiej. W rozmowie udział wzięli: prof. Maciej Bagiński, zastępca dyrektora Szkoły Doktorskiej ds. rozwoju i internacjonalizacji, dr inż. Monika Wieczerzak, kierownik Biura IDUB, mgr Aleksandra Lewandowska, członkini zarządu Europejskiej Rady Doktorantów i Młodych Naukowców (Eurodoc) oraz dr inż. Karolina Cysewska z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz laureatka w konkursach SONATA i PRELUDIUM.

O zagadnieniach związanych ze szkołami doktorskimi i prowadzeniem badań naukowych mówili również prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. nauki, prof. Robert Jankowski, dyrektor szkoły doktorskiej na PG, a także dr inż. Agnieszka Lendzion, kierownik Biura Młodych Naukowców oraz mgr inż. Aleksandra Ławniczak z Samorządu Doktorantów PG. Z kolei o komercjalizacji rezultatów badań opowiedzieli dr inż. Maciej Sienkiewicz z Wydziału Chemicznego oraz przedstawiciele Centrum Transferu Technologii PG: Agnieszka Krawczyk-Kłos (dyrektorka) i Robert Bajko.