Osobowość Politechniki Gdańskiej (2023).
Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego (obecnie Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska) Politechniki Gdańskiej. Pasjonat budownictwa.
Ryszard Trykosko urodził się 22 lutego 1948 roku w Tczewie, od 1967 roku jest zawodowo i prywatnie związany z Gdańskiem. Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Gdańskiej (1982) oraz Studiów Podyplomowych i Menedżerskich w Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów (2000). Rzeczoznawca budowlany. Pasjonat budownictwa. W środowisku gospodarczym Pomorza postrzegany jako jeden z najlepszych menedżerów. Posiada wyjątkową umiejętność budowania solidnych i zwartych zespołów pracowniczych, zorientowanych na realizację określonego celu. Wychowawca młodzieży.
Ma za sobą bogatą, ponad 40-letnią karierę zawodową, którą wieńczą inwestycje kubaturowe z zakresu budownictwa mieszkaniowego i towarzyszącego oraz infrastrukturalne zrealizowane z sukcesem na terenie Polski Północnej. Od 2008 roku kierując spółką Biuro Inwestycji EURO Gdańsk 2012, zrealizował budowę życia – stadion Arena Bałtycka. Stojąc na czele spółki Gdańskie Inwestycje Komunalne, w latach 2010–2016 przeprowadził kluczowe dla Gdańska inwestycje infrastrukturalne o wartości ponad 3 mld zł, w tym budowę tras komunikacyjnych Sucharskiego i Słowackiego z tunelem drogowym pod Martwą Wisłą w Gdańsku, Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej, budowę Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.
Od 2016 roku będąc wiceprezesem Zarządu, dyrektorem Pionu Realizacji NDI SA w Sopocie zrealizował między innymi budynek Rotundy PKO Banku Polskiego SA w Warszawie wraz z pełną infrastrukturą techniczną, budowę linii tramwajowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą w ulicy Nowej Bulońskiej Północnej w Gdańsku (2022), przekop Mierzei Wiślanej – budowę drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską (2022) oraz ostatnio budowę Centrum Komputerowego STOS dla Politechniki Gdańskiej (2023). Od 2023 roku pełni w NDI SA funkcję wiceprezesa Zarządu ds. rozwoju biznesu.
Ryszard Trykosko działa społecznie w organizacjach i stowarzyszeniach branżowych budownictwa. Jest członkiem między innymi Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk (od 2016), Komitetu Budownictwa Krajowej Izby Gospodarczej (od 2018). Od 1973 roku – 50 lat – należy do Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa gdzie w latach 1995–2012 był przewodniczącym Oddziału gdańskiego PZITB, w latach 2012–2020 przewodniczącym Zarządu Głównego tego stowarzyszenia. Od 2021 roku jest członkiem Komitetu Nauki PZITB, a od roku 2022 pełni funkcję przewodniczącego Rady Fundacji PZITB. Ponadto był założycielem i przewodniczącym Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Gdańsku (2002–2010).Jest członkiem Konwentu Gospodarczego Politechniki Gdańskiej (od 2012), obecnie funkcjonującego przy Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita oraz członkiem American Society of Civil Engineers (od 2012). W latach 2012-2015 był członkiem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego przy Ministrze Infrastruktury i Rozwoju.
Aktywność Ryszarda Trykosko związana jest także z macierzystym Wydziałem Inżynierii Lądowej i Środowiska, Wydziałem Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej oraz działalnością społeczną na rzecz Uczelni. Jedną z zasad jaką kieruje się w swoim postępowaniu jest aktywna praca na rzecz młodzieży, studentów kierunków budownictwo oraz zarządzania, co wyraża się przekazywaniem wiedzy z tych dziedzin nauki w trakcie organizowanych wyjazdów studyjnych na budowach czy wykładami na studiach podyplomowych. Na forum uczelnianym jest członkiem Konwentu Gospodarczego oraz członkiem Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Gdańskiej, w którym w latach 2015-2017 pełnił funkcję przewodniczącego. Udziela się także w Politechnicznym Klubie Biznesu PKB+. Za działalność na rzecz macierzystej Alma Mater Politechnika Gdańska wyróżniła Ryszarda Trykosko Medalem za zasługi dla Politechniki Gdańskiej (2010), a w 2023 roku Senat Politechniki Gdańskiej wyróżnił go tytułem „Osobowość Politechniki Gdańskiej”.
Ryszard Trykosko, doceniany za działalność zawodową, został uhonorowany między innymi: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2012), Medalem św. Wojciecha (2012) przyznawanym przez Radę Miasta Gdańska, Medalem Prezydenta Miasta Gdańska (2011), Medalem Wojewody Pomorskiego „Sint Sua Praemia Landi – Niech czyny będą nagrodzone” (2010), odznaką Ministra Infrastruktury „Za Zasługi dla Budownictwa” (2005), Dyplomem z okazji 25-lecia polskiej transformacji, w uznaniu za aktywne działanie oraz zaangażowanie w rozwój polskiej gospodarki (2014) oraz Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej” (2015) przyznanymi przez Ministra Gospodarki.
W 2011 roku został uznany „Pracodawcą Roku 2010 w Budownictwie” oraz „Pomorskim Pracodawcą 2010 Roku”. W konkursie organizowanym pod patronatem Marszałka Senatu RP wyróżniono go tytułem „Biznesmen Roku” (2011), a w rankingach ogłaszanych przez lokalne media przyznano mu tytuły „Dżentelmena Roku 2001” i „Homo Popularis” (2010). Działalność na rzecz Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa została uhonorowana Złotą Odznaką PZITB (1984), Honorową Odznaką z Diamentem PZITB (2009) oraz Medalem im. Aleksandra Dyżewskiego (2014) i prof. Romana Ciesielskiego (2022). Pomorska Rada FSNT- NOT wyróżniła go Medalem 75.lecia NOT (2022).