Dunajewski Waldemar | Politechnika Gdańska

Treść strony

Dunajewski Waldemar

Pracujący na rzecz gospodarki i społeczeństwa. 
Absolwent Wydziału Elektrycznego (obecnie Wydziału Elektrotechniki i Automatyki) Politechniki Gdańskiej. Inżynier elektryk, menedżer, aktywny organizator i działacz stowarzyszeń pracodawców oraz stowarzyszeń naukowo-technicznych.

Waldemar Dunajewski urodził się 12 marca 1947 roku w Romankowie na Mazurach. Ukończył III Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Bartoszycach. Maturę zdał w 1965 roku. Studiował na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdańskiej, uzyskując w roku 1971 dyplom magistra inżyniera elektryka. Na Politechnice Gdańskiej ukończył również studia podyplomowe w zakresie energetyki jądrowej w 1974 roku oraz organizacji, ekonomii i zarządzania przemysłem w 1988 roku.

Bezpośrednio po studiach rozpoczął pracę zawodową w Elektrociepłowni Elbląg, a następnie pracował w Zakładzie Energetycznym Elbląg, pełniąc różne funkcje kierownicze, między innymi w ostatnim okresie był tam przez cztery lata dyrektorem technicznym. W 1987 roku został powołany na stanowisko dyrektora naczelnego Zespołu Elektrociepłowni Wybrzeże, którym kierował nieprzerwanie przez 22 lata, aż do momentu przejścia na emeryturę w 2009 roku (po przekształceniu firmy w 1994 roku w spółkę prawa handlowego pełnił funkcję prezesa zarządu, dyrektora generalnego Elektrociepłowni Wybrzeże).

Do Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP) wstąpił jeszcze jako student w styczniu 1970 roku. Jako młody inżynier w Elblągu aktywnie działał w SEP, pełniąc funkcje prezesa Koła przy Elektrociepłowni Elbląg, członka Komitetu Założycielskiego Oddziału Elbląskiego SEP, wiceprezesa Oddziału Elbląskiego SEP I kadencji oraz prezesa Oddziału Elbląskiego III i IV kadencji. W Gdańsku przez dwie kadencje (2010–2018) pełnił funkcję prezesa Oddziału Gdańsk SEP, a następnie został wybrany na przewodniczącego Komisji Rewizyjnej (2018–2022). Równie aktywnie działał w Pomorskiej Radzie Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej (NOT), gdzie przez osiem lat sprawował funkcję członka Rady NOT.

Z inicjatywy Waldemara Dunajewskiego zostało powołane do życia Stowarzyszenie na Rzecz Elektrowni Jądrowej w Województwie Pomorskim, w którym pełnił funkcję prezesa I kadencji (2011–2015). W 2019 roku, na czas III kadencji, został wybrany na przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, zastępując na tym miejscu prof. dr. hab. inż. Jacka Mareckiego. Waldemar Dunajewski był organizatorem i działaczem wielu stowarzyszeń pracodawców i pełnił w nich istotne funkcje.

Był między innymi wiceprezesem Gdańskiego Związku Pracodawców (1994– 2001), prezesem Związku Pracodawców Elektrociepłowni w Polsce (1998–2008), członkiem zarządu i wiceprezesem Federacji Związku Pracodawców Energetyki Polskiej (1998–2009), członek Komisji Trójstronnej Branży Energetyka (2002–2008), członkiem Rady Zarządzającej Polskiego Komitetu Światowej Rady Energetyki (2009–2012).

Jego bardzo dużym osiągnięciem było wspieranie od momentu koncepcji budowy Filharmonii Bałtyckiej. Mówi o sobie, ze stał się gorącym entuzjastą przeznaczenia terenu i historycznych budynków na budowę Filharmonii Bałtyckiej. Gdzie mógł i jak mógł wspierał profesora Romana Peruckiego w tym dziele. Efekt jest imponujący.

Za pracę zawodową i społeczną został uhonorowany wieloma odznaczeniami stowarzyszeniowymi, regionalnymi, resortowymi i państwowymi, między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w roku 1999 za działalność na rzecz organizacji pracodawców. Sam uważa, że największą satysfakcję odczuł, odbierając w 2019 roku w Warszawie statuetkę „Wyróżniającemu się nauczycielowi, opiekunowi i sojusznikowi młodzieży”, przyznaną mu na wniosek Studenckiego Koła SEP Politechniki Gdańskiej.