Pracujący na rzecz gospodarki i społeczeństwa.
Absolwent Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. Właściciel i przewodniczący Rady Nadzorczej technologiczno-produkcyjnej firmy JAKUSZ w Kościerzynie, autor innowacyjnych rozwiązań w zakresie konstrukcji odpornych na wybuch.
Bogdan Jakusz urodził się 8 czerwca 1951 roku w Kartuzach. Ukończył Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej w 1976 roku. Pod koniec lat siedemdziesiątych był wiceprezesem Studenckiej Spółdzielni Pracy Techno-Service. W latach 1981–1982 pracował w firmie ojca, zajmującej się naprawami i produkcją kas pancernych. Dostrzegając przemiany gospodarcze, w 1985 roku założył firmę w obecnej siedzibie w Kościerzynie. Działalność rozpoczął od produkcji szaf pancernych i jako pierwszy wprowadził na polski rynek cienkowarstwowe skarbce modułowe. Firma stworzyła własne receptury wysokowytrzymałych betonów specjalnych, odpornych nie tylko na włamanie, ale także na detonację materiałów wybuchowych.
Bogdan Jakusz od początku stawiał na rozwój technologiczny – współpracował z polskimi instytutami badawczymi. Brał udział we wdrażaniu w Polsce norm europejskich. Wydawał „Biuletyn Techniczny” z zakresu rozwoju mechanicznych zabezpieczeń bankowych.
Do połowy lat dziewięćdziesiątych firma zainstalowała ponad 250 drzwi skarbcowych, kilka tysięcy szaf pancernych i sejfów. Jednak kiedy w 1995 roku w Polsce wprowadzono obrót „pieniądza elektronicznego”, doszło do załamania popytu na oferowane przez nią usługi. To był kulminacyjny moment, który wpłynął na decyzję o wykorzystaniu posiadanych pancerzy, odpornych na detonację i już wtedy testowanych przy użyciu wojskowych środków bojowych, w zastosowaniach obronnych.
Z czasem do oferty firmy Bogdan Jakusz – także jako autor wszystkich rozwiązań technologicznych – wprowadził pojemniki przeciwwybuchowe o różnej pojemności, konstrukcje magazynowe do przechowywania materiałów wybuchowych oraz technologie ochrony informacji w systemach komputerowych. Jego wiedza chemiczna została spożytkowana do opracowania systemów oczyszczania gazów podetonacyjnych w instalacjach służących do przemysłowego niszczenia zbędnej amunicji. Badania własne prototypów prowadzone są w sposób ciągły – przez dziesięć lat wykonano kilka tysięcy prób z użyciem środków bojowych. Jest posiadaczem kilkunastu patentów i wzorów użytkowych z zakresu wymienionych dziedzin. Obecnie pracuje nad instalacjami, które służą do produkcji specyficznych komponentów chemicznych, takich jak nadtlenek wodoru o wysokim stężeniu 98%, mający zastosowanie w przemyśle kosmicznym.
Firma stworzona przez Bogdana Jakusza należy do grona światowych liderów pod względem produkcji pojemników przeciwwybuchowych, utylizacji zbędnych środków bojowych, a produkty firmy sprzedawane są w wielu krajach świata. Jej instalacje zdobywały prestiżowe nagrody, w tym nagrodę „Defender” przyznawaną przez Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. Niektóre z nagrodzonych urządzeń zostały zaprojektowane wspólnie z instytutami wojskowymi.
Bogdan Jakusz jest właścicielem firmy i przewodniczącym jej rady nadzorczej, ale przede wszystkim pomysłodawcą i głównym twórcą oferowanych technologii. Odznacza się przy tym doskonałą intuicją rynkową, dzięki której firma rozwija się w kilku specjalistycznych, niszowych obszarach. Mimo obowiązków związanych z aktywnością biznesową i pracą nad rozwiązaniami technologicznymi utrzymuje żywy kontakt i współpracę z macierzystą uczelnią. Przez dwa lata był członkiem Konwentu Politechniki Gdańskiej, obecnie jest członkiem Konwentu Gospodarczego przy Związku Uczelni im. Fahrenheita w Gdańsku.