Pracujący na rzecz gospodarki i społeczeństwa.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Ceniony nauczyciel akademicki, wybitny architekt. Autor / współautor licznych urbanistyczno-architektonicznych projektów koncepcyjnych, budowlanych oraz zrealizowanych projektów wykonawczych. Wyróżniony Złotą Odznaką SARP.
Piotr Mazur urodził się 29 maja 1956 roku w Gdyni. W latach 1975–1982 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Po ukończeniu studiów pracował w biurze projektów Inwestprojekt w Sopocie (1982–1984). W 1986 roku uzyskał uprawnienia budowlane projektowe nr 2540/Gd/86, wydane przez Wydział Planowania Przestrzennego Urbanistyki, Architektury i Nadzoru Budowlanego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Był współzałożycielem i współwłaścicielem działającej od 1989 roku uznanej gdańskiej pracowni architektonicznej FORT.
Od 1984 roku wykładał na Wydziale Architektury PG w Katedrze Architektury Mieszkaniowej, nauczając projektowania budynków mieszkalnych oraz użyteczności publicznej. Był cenionym i bardzo lubianym nauczycielem akademickim. Wypromował ponad 70 magisterskich prac dyplomowych – wiele z nich otrzymało nagrody stowarzyszeń i instytucji branżowych oraz instytucji samorządowych.
Od 1983 roku był czynnym członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Wybrzeże w Gdańsku, przez wiele lat pełniąc również funkcję przewodniczącego Kolegium Sędziów Konkursowych. Za swą działalność został uhonorowany między innymi Złotą Odznaką SARP. Należał też do Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów RP.
Za pracę twórczą otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, między innymi Nagrodę Artystyczną im. Stanisława Wyspiańskiego, przyznaną przez Szefa Urzędu Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej za osiągnięcia w dziedzinie architektury (1990), Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta Gdyni za wprowadzenie nowej, wysokiej jakości w architekturze (1997), nagrodę główną w konkursie „Życie w architekturze” – edycja gdańska w kategorii budynków wielorodzinnych (1999), wyróżnienie w konkursie Polski Cement w Architekturze za najlepszy budynek zrealizowany w technologii żelbetowej (1999), wyróżnienie w konkursie SARP „Nagroda Roku 2003” w kategorii użyteczność publiczna (2004).
Zmarł przedwcześnie 14 maja 2013 roku w Gdańsku.
Był autorem i współautorem licznych urbanistyczno-architektonicznych projektów koncepcyjnych, budowlanych oraz zrealizowanych projektów wykonawczych. Wiele z nich jest ważnym, często bardzo rozpoznawalnym elementem przestrzeni Trójmiasta.
O docenieniu ich wartości świadczą między innymi:
- I nagroda w konkursie na projekt centrum handlowo-usługowego dzielnicy Zaspa w Gdańsku (1988),
- I nagroda w konkursie na zagospodarowanie rejonu Dworca Głównego w Gdańsku (1996),
- I nagroda w konkursie na projekt zabudowy Targu Węglowego w Gdańsku (1998),
- I nagroda w konkursie na projekt Gdańskiego Centrum Handlowego „Manhattan” (2001),
- I nagroda w konkursie na Europejskie Centrum Solidarności (2007),
- I nagroda w konkursie na Centrum Wystawienniczo-Targowe MTG SA w Gdańsku-Letnicy (2010),
- I nagroda w konkursie na projekt budynku „B” Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej (2012),
- I nagroda w konkursie na projekt budynku Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej (2015).