Wyrowiński Jan | Politechnika Gdańska

Treść strony

Wyrowiński Jan

Pracujący na rzecz gospodarki i społeczeństwa. 
Absolwent Wydziału Elektrycznego (obecnie Wydziału Elektrotechniki i Automatyki) Politechniki Gdańskiej. Inżynier elektryk. Polityk, działacz opozycyjny. Poseł na Sejm X kadencji oraz na Sejm RP I, II, III i V kadencji, senator RP VII i VIII kadencji. Wicemarszałek Senatu RP VIII kadencji. Kaszuba, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Jan Wyrowiński urodził się 27 sierpnia 1947 roku w Brusach. Po ukończeniu w 1965 roku liceum ogólnokształcącego w Chojnicach rozpoczął studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdańskiej, które ukończył w 1971 roku, uzyskując tytuł magistra inżyniera elektryka. W 1979 roku ukończył studia podyplomowe z zakresu komputerowego sterowania obiektami przemysłowymi na Politechnice Warszawskiej.

W latach 1971–1992 pracował w toruńskim oddziale Resortowego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Automatyki „Chemoautomatyka”, kolejno jako stażysta, referent techniczny, asystent projektanta, automatyk, specjalista (1977), kierownik działu sterowania procesami okresowymi (1977– 1978), adiunkt (1978–1992). Zajmował się projektowaniem i wdrażaniem komputerowych systemów sterowania procesami technologicznymi. Między innymi w latach 1972–1975 projektował i wdrażał – oparty na amerykańskim komputerze GE-PAC 4010 – system sterowania procesem produkcji polimeru włóknotwórczego na Wydziale Polimeryzacji II Zakładu Włókien Chemicznych Elana w Toruniu (był to jeden z pierwszych w Polsce komputerowych systemów sterujących produkcją w trybie on-line i w czasie rzeczywistym). Miał znaczący udział w pracach nad systemem sterowania radioteleskopem w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Piwnicach (1982–1984) oraz mikrokomputerowymi systemami naważania między innymi w bydgoskim Zachemie (1985–1989). Publikował w prasie specjalistycznej, w tym w miesięczniku „Pomiary. Automatyka. Kontrola”.

W czasie studiów działał w Zrzeszeniu Studentów Polskich. Uczestniczył w wydarzeniach Marca ’68 na Politechnice Gdańskiej. W drugiej połowie lat siedemdziesiątych angażował się w działalność toruńskiego środowiska opozycji demokratycznej oraz Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu. W stanie wojennym był internowany w Potulicach i Strzebielinku. Do 1989 roku uczestniczył w działaniach podziemia solidarnościowego w regionie toruńskim – Wszechnica Związkowa „Solidarność”, radio „Solidarność”, wydawnictwo „Kwadrat”. W latach 1989–1991 przewodniczył Komitetowi Obywatelskiemu w Toruniu.

Od 1981 roku należy do Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego (ZKP), w latach 1994–1998 był prezesem jego zarządu głównego, a od 2019 jest prezesem ZKP. Od 1999 roku przewodniczy Radzie Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej. Od 2019 roku jest przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej do spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych przy Wojewodzie Kujawsko-Pomorskim. Jest prezesem Społecznego Komitetu „Solidarni – Toruń pamięta”.

W 1989 roku został wybrany z ramienia Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” na posła na Sejm X kadencji. Następnie był posłem I, II, III i V kadencji oraz senatorem VII i VIII kadencji. W Sejmie II kadencji pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Przekształceń Własnościowych, a w Sejmie V kadencji – Komisji Skarbu Państwa. W Senacie VII kadencji przewodniczył Komisji Gospodarki Narodowej i był zastępcą przewodniczącego Komisji Spraw Unii Europejskiej. W Senacie VIII kadencji pełnił funkcję wicemarszałka.

W 2000 roku został wyróżniony odznaką Zasłużony Działacz Kultury, a w 2011 odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W 2015 Rada Miasta Torunia nadała mu Medal „Za Zasługi dla Miasta Torunia” na wstędze. W 2019 roku odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości oraz Medalem „Pro Patria”. W 2023 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Otrzymał także Złoty Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis”. Przyznano mu Odznakę Honorową „Działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych”. Jest członkiem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, pełni funkcję prezesa.