Żurada Jacek Maciej | Politechnika Gdańska

Treść strony

Żurada Jacek Maciej

Pracownik nauki pracujący na rzecz nauki, gospodarki i społeczeństwa. 
Absolwent Wydziału Elektroniki (obecnie Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki) Politechniki Gdańskiej. Inżynier i naukowiec, profesor uniwersytetu w Louisville, współtwórca i pionier w dziedzinie sieci neuronowych i uczenia maszynowego. Członek zagraniczny Polskiej Akademii Nauk, Fellow of the Institute of Electrical and Electronic Engineers (IEEE) oraz Fellow of International Neural Networks Society.

Jacek Maciej Żurada urodził się 31 lipca 1944 roku w Sosnowcu. W latach 1958–1962 uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Sosnowcu. Od 1962 do 1968 roku studiował na Wydziale Elektroniki Politechniki Gdańskiej, uzyskując magisterium pod kierunkiem prof. Jerzego Seidlera. W 1975 roku na macierzystej uczelni obronił pracę doktorską pod kierunkiem prof. Michała Białki. W latach 1977–1978 odbył dwuletni staż podoktorancki na politechnice w Zurychu (Szwajcaria). W 1979 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracuje do chwili obecnej. Od 1987 roku jest tenurowanym profesorem elektroniki i informatyki na uniwersytecie w Louisville, a od roku 2003 profesorem tytularnym z nadania Prezydenta RP.

Jest uznanym w świecie współtwórcą i pionierem dziedziny sieci neuronowych i uczenia maszynowego, gałęzi nauk informatycznych opartych na teorii i praktyce uczenia się z obserwacji środowiska i na analizie danych. Jego dorobek naukowy obejmuje między innymi opracowanie systematyzacji i publikację pierwszej monografii naukowej na temat sieci neuronowych w świecie, oryginalne algorytmy do wydobywania wiedzy z danych oraz do obróbki obrazów, opracowanie właściwości zredukowanych sieci perceptronowych, usprawnione metody uczenia perceptronu i sieci perceptronowych tzw. regułą lambda, technikę redukcji liczby wejść sieci neuronowych oraz kompresję cech wejściowych w uczeniu głębokim, analizę warunków stabilności i wizualizacji stanów neuronowych sieci atraktorowych w oparciu o pola wektorowe.

Jako autor lub współautor opublikował ponad 450 artykułów naukowych oraz trzy książki: „Filtry aktywne RC” (1979), „Introduction to Artificial Neural Systems” (1992), „Sztuczne sieci neuronowe” (1996), jest również współredaktorem kilkudziesięciu pozycji naukowych (IEEE Press, MIT Press oraz Springer Verlag). Wygłosił ponad 140 referatów gościnnych i plenarnych na uczelniach w ponad 50 krajach i na konferencjach naukowych. W latach 2000–2020 wygłaszał referaty jako IEEE Distinguished Speaker dla IEEE Circuits and Systems, IEEE Computational Intelligence oraz IEEE Systems, Man and Cybernetics (łączna liczba cytowań w 2020 roku to 15 000).

Jako profesor wizytujący wykładał lub odbywał staże w Princeton University i Northeastern University w USA oraz na uczelniach w Republice Afryki Południowej, Australii, Austrii, Chile, Chinach, Francji, Hiszpanii, Indiach, Japonii, Hongkongu, Niemczech, Polsce (Politechnika Warszawska, Politechnika Gdańska, Politechnika Poznańska), Singapurze, Taiwanie i we Włoszech.

Od lat dziewięćdziesiątych pełnił szereg kluczowych funkcji organizacyjnych w największej i najbardziej renomowanej organizacji zawodowej na świecie: IEEE w USA, która zrzesza ponad 430 tysięcy inżynierów i naukowców. Był prezydentem IEEE Computational Intelligence Society, redaktorem naczelnym wiodącego czasopisma „IEEE Transactions on Neural Networks”, przewodniczącym Komisji Periodyków oraz Komisji Oceny Periodyków IEEE, wiceprezydentem IEEE ds. Technical Activities (najwyższe stanowisko w organizacji IEEE, jakie kiedykolwiek piastował Polak; http://www.jacekzurada.org/). W latach 2017–2018 znalazł się wśród kandydatów na prezydenta IEEE. Był lub jest członkiem komitetów naukowych ponad 150 konferencji międzynarodowych.

Wielokrotnie wyróżniano go amerykańskimi, polskimi oraz międzynarodowymi odznaczeniami za pracę naukową, dydaktyczną i organizacyjną. W 1996 roku otrzymał najwyższe odznaczenie naukowe IEEE Life Fellow. Od 2005 roku jest członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Nauk i członkiem International Neural Networks Society. Otrzymał też doktoraty i profesury honorowe pięciu uniwersytetów. Został nagrodzony Złotym Medalem Jubileuszowym IEEE Circuits and Systems Society. W 2013 roku wyróżniono go nagrodą Joe Desch Award za całokształt osiągnięć naukowych w dziedzinie informatyki, a w 2020 otrzymał najwyższe odznaczenie IEEE Technical Activities Hall of Honor.

Utrzymuje żywe więzi z polskim środowiskiem naukowym, szczególnie z Politechniką Gdańską. Wypromował dziesięciu polskich doktorantów w USA, a jego byli doktoranci pracują w takich renomowanych firmach jak Facebook, Amazon i Google. W 2008 roku otrzymał Medal Polskiego Towarzystwa Sieci Neuronowych za „Exceptional Contributions to the Advancement of the Neural Networks Community in Poland”. W latach 2011– 2018 zasiadał w Radzie Kuratorów Polskiej Akademii Nauk. W 2014 roku przyczynił się do nadania odznaczenia „IEEE Milestone” dla Sekcji Polskiej IEEE za osiągnięcia Biura Szyfrów II w latach 1932–1939 i dekryptażu maszyny szyfrującej Enigma.