Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej.
Pracownik naukowy na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Profesor, dydaktyk, specjalizująca się w zagadnieniach prowadzenia działalności gospodarczej oraz barier ją hamujących, problemów istotnych z punktu widzenia funkcjonowania i rozwoju gospodarki kraju.
Ewa Grzegorzewska-Mischka urodziła się 7 września 1946 roku we Wrocławiu. Liceum Ogólnokształcące ukończyła w Grudziądzu, a studia na kierunku prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uzyskując tytuł magistra prawa.
Na Politechnice Gdańskiej przeszła wszystkie szczeble kariery akademickiej: od asystenta stażysty do profesora zwyczajnego. Działalność naukowo-dydaktyczną rozpoczęła w Politechnice Gdańskiej w październiku 1969 roku. Pracę wykonywała w Instytucie Nauk Społecznych Politechniki Gdańskiej (PG), a później, od 1993 roku, kontynuowała ją na nowo powstałym Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej pełniąc funkcję Kierownika Zakładu Prawa Gospodarczego, następnie Kierownika Katedry Przedsiębiorczości i Prawa Gospodarczego i kolejno ponownie Kierownika Zakładu Prawa Gospodarczego.
Stopień naukowy doktora nauk prawnych uzyskała na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na Wydziale Prawa w 1983 roku. Procedurę związaną z przewodem habilitacyjnym (zakończonym w 1999) i profesorskim (zakończonym w 2015) przeprowadziła w Kolegium Społeczno-Ekonomicznym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Zdobyła tam kolejne stopnie naukowe, doktora habilitowanego oraz profesora w dziedzinie nauk ekonomicznych.
Zainteresowania naukowe ukierunkowane były początkowo na zagadnienia z obszaru nauk społecznych, w tym z socjologii, prawa, politologii. Natomiast po zakończeniu przewodu habilitacyjnego na zagadnienia z obszaru będącego na styku prawa i ekonomii. Dotyczyły one przede wszystkim uwarunkowań prowadzenia działalności gospodarczej oraz barier ją hamujących, problemów istotnych z punktu widzenia funkcjonowania i rozwoju gospodarki kraju.
W toku pracy naukowo-dydaktycznej odbywała staże w Instytucie Nauk Prawnych PAN w Warszawie (1977) oraz na Uniwersytecie we Wiedniu (1983), gdzie realizowała projekt badawczy dotyczący społeczno-prawnych uwarunkowań emigracji Polaków do Austrii w latach 80. XX wieku. Stanowił on podstawę do formułowania oceny warunków życia Polaków w Austrii po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce oraz oceny rzeczywistych powodów wspomnianej emigracji. Badania wspierane były przez Instytut Polski we Wiedniu, Konsulat Polski w Austrii, a także Austriacki Centralny Urząd Statystyczny, Urząd Wysokiego Komisarza do Spraw Uchodźców przy ONZ w Wiedniu. Efektem tych badań było opracowanie monografii stanowiącej rozprawę habilitacyjną pt. „Emigracja Polaków do Austrii w latach 1980-1992. Uwarunkowania ekonomiczne, społeczno-polityczne, demograficzne i prawne” (1998), a także wielu innych opracowań.
Po roku 2000 podjęła badania dotyczące sytuacji przedsiębiorców w Polsce, głównie uwarunkowań prawno-ekonomicznych tworzenia i prowadzenia działalności gospodarczej, wynikiem czego powstały publikacje: „Przedsiębiorca po nowemu” (SPG 2004), „Przedsiębiorczość, przedsiębiorca, przedsiębiorstwo” (Wyd. Oficyna Wydawnicza Bookmarket, Gdańsk 2009, współautorstwo z W. Wyrzykowskim), „Przedsiębiorca w gospodarce turystycznej - wybrane zagadnienia” (Wyd. WSTIH, Gdańsk 2009). Ukoronowaniem badań związanych z przedsiębiorcą była książka profesorska pt. „Współczesne uwarunkowania rozwoju przedsiębiorczości w Polsce” (Wyd. SGH, 2010).
Profesor Ewa Grzegorzewska-Mischka jest autorką ponad 100 prac naukowych, w tym 8 monografii (3 wspólne z innym autorem), 4 podręczników, kilkudziesięciu publikacji o zasięgu krajowym oraz kilku wydanych za granicą, w tym kilku książkowych opracowań zbiorowych z rozdziałami w tych opracowaniach, kilkunastu opracowań konferencyjnych i wielu artykułów naukowych. Pozycje niepublikowane dotyczyły problematyki europejskiej i były opracowywane w nawiązaniu do prowadzonej dydaktyki dla studentów z Wydziału w okresie funkcjonowania na nim kierunku Europeistyka. Dotyczyły także problematyki migracyjnej, nawiązującej do realizowanego wtedy projektu związanego z badaniem emigracji Polaków do innych krajów europejskich. Na dorobek naukowy prof. Ewy Grzegorzewskiej -Mischka składają się także recenzje monografii i naukowych opracowań zbiorowych z zakresu problematyki ekonomiczno-prawnej oraz kilkanaście recenzji artykułów kierowanych przez ich autorów do różnych czasopism naukowych.
Brała udział w następujących projektach badawczych: „Ocena sytuacji polskiego przedsiębiorcy po wejściu Polski do Unii Europejskiej”, projekt finansowany przez Ministerstwo Nauki i Informatyki (2006), „EURO 2012 – szanse i zagrożenia dla Pomorza” (2009-2010). Efektem zrealizowanych badań były opracowania książkowe pt.: „Sytuacja polskiego przedsiębiorcy po wejściu Polski do Unii Europejskiej” (red. Ewa Grzegorzewska-Mischka, Wydawnictwo Politechnika Gdańska, Wydział ZiE, Gdańsk 2006), „Partnerstwo publiczno-prywatne w kontekście EURO 2012 – teoria i praktyka” (red. Ewa Grzegorzewska-Mischka, Wydawnictwo Politechnika Gdańska, Wydział ZiE, Gdańsk 2010).
Posiada uznany dorobek dydaktyczny, poparty doświadczeniem i kontaktami z praktyką gospodarczą, a także samorządem lokalnym. Od 17 lat prowadzi na Wydziale kilka studiów podyplomowych, którymi kieruje, i których powstanie zainicjowała, opracowując dla nich programy. Wypromowała 2 doktorów, recenzowała 4 prace doktorskie. Uczestniczyła w komisjach do spraw przewodów doktorskich jako ich członek, a także egzaminator. Po 2000 roku weszła w skład stałej listy recenzentów wydawnictwa Zeszytów Naukowych Gdańskiej Szkoły Wyższej, a także kwartalnika „Pieniądze i Więź”.
Uzyskała 18 nagród Rektora Politechniki Gdańskiej za działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną. Została także wyróżniona Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.