Mazerska Zofia | Politechnika Gdańska

Treść strony

Mazerska Zofia

Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej. 
Absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. Profesor Politechniki Gdańskiej, pracownik nauki, nauczyciel akademicki, specjalista w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych, dyscyplinie nauk chemicznych w zakresie biochemii.

Zofia Mazerska urodziła się 1 września 1950 roku w Gdańsku. W 1968 roku ukończyła III Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku, po czym rozpoczęła studia na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej uzyskując w 1973 roku dyplom magistra inżyniera chemika. W tym samym roku rozpoczęła pracę jako doktorant stypendysta, co doprowadziło do obrony pracy doktorskiej pod kierunkiem promotora prof. Andrzeja Ledóchowskiego w 1978 roku. W 2004 roku w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego nauk chemicznych w zakresie biochemii, a tytuł naukowy profesora nauk farmaceutycznych w roku 2015.

Zakres zainteresowań naukowych Zofii Mazerskiej obejmował: (i) analizę zależności struktura-aktywność dla związków przeciwnowotworowych prowadzoną w celu optymalizacji właściwości terapeutycznych nowych pochodnych akrydyny; (ii) rolę szlaków aktywacji i deaktywacji oraz innych przemian metabolicznych I i II fazy, którym mogą ulegać związki przeciwnowotworowe w wybranych komórkach i tkankach dla selektywności ich działania jako potencjalnych leków. Realizację prowadzonych badań umożliwiły granty Narodowego Centrum Nauki, w których była kierownikiem (6 grantów własnych 3-letnich oraz 4 promotorskie) lub głównym wykonawcą (4 projekty NCN i projekt Narodowego Centrum Badań i Rozwoju).

Odbyła kilka długoterminowych naukowych staży zagranicznych. W latach 2001−2004 trójkrotnie pracowała na Uniwersytecie w Camerino (Włochy), w grupie prof. Roberta Marassiego, poszerzając wiedzę o procesach przemian enzymatycznych w oparciu o analizę mechanizmów reakcji elektrochemicznych. W 2014 roku odbyła trzymiesięczny staż w University of Arkansas (Little Rock, USA) w zespole prof. Anny Radomińskiej-Pandya, która zaangażowana jest w analizę reakcji metabolicznych II fazy, głównie w aspekcie mechanizmów deaktywacji/detoksykacji ksenobiotyków, w tym potencjalnych i stosowanych leków.

W trakcie pracy na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej wypromowała dziesięciu doktorów. Jest autorem lub współautorem 3 skryptów i podręczników akademickich, 5 patentów i ponad 80 publikacji w czasopismach recenzowanych (suma IF = 244; indeks Hirscha {Scopus} 17; liczba cytowań bez autocytowań 586).

W 2024 roku została wyróżniona tytułem Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej.