Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej (2014).
Absolwent Wydziału Budowy Maszyn (obecnie Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa) Politechniki Gdańskiej. Profesor, pracownik nauki, specjalista w dziedzinie podstaw budowy maszyn, tribologii i inżynierii łożyskowania.
Antoni Neyman urodził się 2 lutego 1940 roku w Warszawie. W 1958 roku ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Sopocie, po czym kontynuował naukę na studiach wyższych na Politechnice Gdańskiej, gdzie w 1963 roku na Wydziale Budowy Maszyn PG uzyskał tytuł magistra inżyniera. W 1974 roku na macierzystym wydziale uzyskał stopień doktora nauk technicznych, a w 1994 roku na Politechnice Poznańskiej stopień doktora habilitowanego. Od 2004 roku jest profesorem.
Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę zawodową w Dziale Głównego Mechanika w przedsiębiorstwie Dalmor w Gdyni, gdzie pracował do 1966 roku. Następnie przeniósł się do pracy na Politechnice Gdańskiej, gdzie kolejno był zatrudniony jaki starszy asystent w Katedrze Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn PG (1966– 1974), następnie adiunkt (1974–1997), profesor nadzwyczajny (1997-2008) oraz profesor zwyczajny (2008– 2013). W latach 1995–2009 pełnił funkcję kierownika Katedry Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn.
W latach 2002–2008 był członkiem senatu Politechniki Gdańskiej, w kadencji 2002–2005 członkiem Senackiej Komisji ds. Rozwoju Kadry Naukowej (2002-2005) i od 2005 do 2008 członkiem Rektorskiej Komisji Dyscyplinarnej dla NA. W latach 2001–2013 był pełnomocnikiem rektora PG ds. kierunku studiów Inżynieria Mechaniczno-Medyczna.
Jest rzeczoznawcą SIMP, członkiem Polskiego Towarzystwa Tribologicznego, w którym przez kilka kadencji był członkiem Zarządu, członkiem Sekcji Podstaw Eksploatacji KBM. Od 2004 roku jest członkiem The European Science Society of Powertrain and Transport Kones Poland. Jest oficerem rezerwy, podporucznikiem w korpusie osobowym oficerów wojsk samochodowych.
Profesor Antoni Neyman jest specjalistą w dziedzinie budowy maszyn, a Jego główne zainteresowania naukowe obejmują procesy tarcia, zużycia i smarowania oraz inżynierii łożyskowania. Wraz z zespołem Katedry Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn uzyskał z Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego finansowanie projektu rozbudowy i modernizacji laboratorium badawczego, co pozwoliło na zbudowanie nowoczesnego unikatowego w skali europejskiej laboratorium badawczego łożysk ślizgowych poprzecznych i wzdłużnych oraz procesów tarcia i zużycia w węzłach tribologicznych. Jest współautorem konstrukcji kilku stanowisk badawczych w tym laboratorium i opracowania metodyki badań.
W działalności dydaktycznej profesora na uwagę zasługuje uzyskanie akceptacji Rady Głównej i MNiSzW, na opracowanie programu i wprowadzenie nowego kierunku studiów magisterskich na Wydziale Mechanicznym: Inżynieria Mechaniczno-Medyczna jako kierunku międzyuczelnianego Wydziału Mechanicznego PG i Akademii Medycznej w Gdańsku (obecnie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego). Całość prac związanych z wprowadzeniem tego kierunku studiów przeprowadziła Międzyuczelniana Komisja z prof. Neymanem jako przewodniczącym.
W trakcie pracy zawodowej wydał 99 publikacji, w tym 3 książkowe, 2 monografie, 2 rozdziały w monografiach, 2 skrypty. Wykonał 63 prace konstrukcyjne, badawcze i projektowe. Jest współposiadaczem 11 patentów. Wśród 63 prac konstrukcyjno-badawczych i wdrożeniowych wykonanych jako autorskie i współautorskie dominowały prace na zlecenie jednostek przemysłowych i badawczych. Był promotorem 5 prac doktorskich oraz recenzentem 7 prac doktorskich i 5 prac habilitacyjnych. Brał udział w 12 projektach badawczych KBN, był kierownikiem 4 projektów badawczych i 2 promotorskich, a także głównym wykonawcą 5 projektów badawczych i 1 projektu celowego.
Za działalność naukową i dydaktyczną Antoni Neyman został odznaczony między innymi: Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz dwukrotnie medalem pamiątkowym Politechniki Gdańskiej, dyplomem i Złotą Odznaką 50.lecia Wydziału Mechanicznego PG.
Profesor Antoni Neyman ma dwóch synów, absolwentów Wydziału Elektroniki i Informatyki PG. oraz 7.wnuków. Żona prof. Neymana, Krystyna Olańczuk-Neyman jest również emerytowanym prof. zwyczajnym PG i prof. emeritusem.
W 2014 roku Senat Politechniki Gdańskiej wyróżnił profesora Antoniego Neymana tytułem Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej.