Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej.
Absolwent Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. Profesor Politechniki Gdańskiej, pracownik nauki, nauczyciel akademicki, specjalista w zakresie inżynierii materiałowej. Prorektor PG ds. programów europejskich i projektów międzynarodowych (2008–2012).
Andrzej Stefan Zieliński urodził się 1 lipca 1947 w Gdyni. W latach 1961–1966 uczęszczał do Technikum Chemicznego w Inowrocławiu. Następnie podjął studia na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej, które ukończył w 1971 roku uzyskując tytuł magistra inżyniera chemika w specjalności korozja i ochrona metali. W 1972 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk chemicznych w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie w specjalności fizykochemia metali. Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie naukowej inżynieria materiałowa otrzymał w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie w roku 1990. Tytuł naukowy profesora nauk technicznych w dyscyplinie naukowej budowa i eksploatacja maszyn został mu nadany w 2000 roku na podstawie wniosku Rady Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej.
W latach 1971–1972 pracował jako specjalista w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. W latach 1972–1976 był stypendystą-doktorantem w Zakładzie Elektrochemii i Korozji Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie. W latach 1976–1982 był pracownikiem Ośrodka Materiałoznawstwa, Korozji i Ochrony Środowiska Centrum Techniki Okrętowej w Gdańsku, zatrudnionym kolejno jako projektant, starszy projektant i główny specjalista, a także kierownik Laboratorium Powłok Metalowych. W latach 1982–1993 pracował na Wydziale Mechanicznym Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, jako adiunkt i profesor nadzwyczajny, kierownik Katedry Materiałów Okrętowych i Technologii Remontów. W 1994 roku rozpoczął pracę na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej kolejno na stanowiskach profesora nadzwyczajnego i profesora zwyczajnego, kierownika Katedry Inżynierii Materiałowej i Katedry Inżynierii Materiałowej i Spawalnictwa, kierownika Zespołu Biomateriałów. W latach 2008–2012 piastował urząd prorektora Politechniki Gdańskiej ds. Współpracy Międzynarodowej i Projektów Europejskich.
W latach 1980–1981 prowadził przez 13. miesięcy badania jako Postdoctoral Research Associate w Notre Dame University, USA. W latach 1985-87 przebywał jako Humboldt-Stiftung Research Fellow w Rheinische-Westfällische Technische Hochschule (RWTH) Aachen, Niemcy. W 1991 roku przez 6.miesięcy był stypendystą jako Chercheur de Haut Niveau, Ecole Nationale Superieure de Mecanique et d`Aerotechnique (ENSMA), Poitiers, Francja. Kolejno w roku 1993 kontynuował badania w Max-Planck-Institut für Metallforschung, Stuttgart, Niemcy. W latach 1993, 1994, 1997 i 2000 przebywał przez 1–6 miesięcy jako Professeur Invité w Universite Bordeaux I, Laboratoire de Mecanique et de Physique, Francja.
Głównymi zainteresowaniami naukowymi profesora Andrzeja Zielińskiego były początkowo powłoki antykorozyjne, naprężeniowe pękanie korozyjne stopów aluminium, niszczenie wodorowe stali, utlenianie i pękanie wodorowe stopów cyrkonu w elektrowniach jądrowych. Kolejny obszar badań obejmował wytwarzanie i modyfikację powierzchniową implantów tytanowych: druk 3D podbudów i mostów protetycznych, membran chitosanowych do sterowanej regeneracji kości, powłok nanodiamentowych, powłok hydroksyapatytowych z nanometalami, powłok chitosanowych inteligentnych, powłok opartych na nanorurkach węglowych, laserową obróbkę powierzchniową implantów, cementy kostne, plazmowe utlenianie eletrolityczne.
Głównymi dokonaniami naukowymi są osiągnięcia w zakresie naprężeniowego pękania korozyjnego i niszczenia wodorowego metali oraz wytwarzanie i modyfikacja powierzchni implantów tytanowych. Są one zaprezentowane w 13 monografiach i około 400 publikacjach (w tym około 130 z listy JCR) , mających ponad tysiąc cytowań (indeks Hirscha 18). Profesor kierował kilkunastoma projektami badawczymi, jest autorem czterech patentów. Promotor 18 doktorów. Założyciel i wieloletni redaktor czasopisma Advances in Materials Science”. Przewodniczący komiteów organizacyjnych kilkunastu konferencji zagranicznych i krajowych.
Profesor Andrzej Zieliński był prezesem oddziału gdańskiego i członkiem zarządu krajowego Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego, jak też wiceprezesem gdańskiego oddziału Societas Humboldtiana Polonorum.
Za działalność naukową został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Posiada wyróżnienie „Primum Cooperatio” organizacji Pracodawców Pomorza i Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego „Nr 1 inżynierii materiałowej”.