Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej. Absolwent Wydziału Fizyki i Matematyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kaliningradzie (Rosja). Profesor Politechniki Gdańskiej, pracownik nauki, nauczyciel akademicki, specjalista w zakresie matematyki stosowanej, badań operacyjnych i psychologii teoretycznej.
Yury Glazunov urodził się 26 marca 1942 roku w Chabarowsku (Rosja). Studia wyższe ukończył w 1965 roku na Wydziale Fizyki i Matematyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kaliningradzie, uzyskując kwalifikację nauczyciela matematyki. W latach 1965–1969 był zatrudniony jako inżynier programista w Atlantyckim Instytucie Badań Naukowych nad Gospodarką Rybną i Oceanografią w Kaliningradzie.
W latach 1970–1979 został zatrudniony w Instytucie Doskonalenia Kadr Kierowniczych i Specjalistów Gospodarki Rybnej, gdzie pracował w charakterze wykładowcy oraz docenta. W latach 1976–1979 został powołany na stanowisko kierownika Katedry Modelowania Matematycznego i Układów Zautomatyzowanych. W 1978–1979 sprawował urząd dziekana Wydziału Zarządzania.
Staże naukowe odbył w latach 1978 i 1981 na Uniwersytecie Państwowym w Moskwie. W 1975 roku obronił doktorat na Akademii Nauk Łotwy (Ryga), a w 1989 roku na Akademii Nauk Litwy (Kowno) habilitację.
W 1979 roku został zatrudniony na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Państwowego w Kaliningradzie i powołany na stanowisko docenta w Katedrze Matematyki Obliczeniowej. Tytuł profesora otrzymał w 1991 roku. W latach 1992–1995 był kierownikiem Katedry Analizy Matematycznej.
Na zaproszenie władz Politechniki Gdańskiej od roku 1995 pracował na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej w charakterze profesora nadzwyczajnego w Katedrze Fizyki Teoretycznej i Informatyki Kwantowej. W latach 2006–2008 sprawował urząd kierownika Zakładu Modelowania Matematycznego. W 2012 roku przeszedł na emeryturę.
Zakres zainteresowań naukowych profesora Glazunova w różnych czasach obejmował matematykę stosowaną, badania operacyjne i psychologię teoretyczną. Jego wkład w rozwój pierwszej dyscypliny polega na sformułowaniu zasad wariacyjnych dla nieliniowych procesów sprzężonego transportu energii i materii oraz na opracowaniu metody wariacyjnej rozwiązywania układów równań nieliniowych o pochodnych cząstkowych. Opracował jedyne podejście do rozwiązywania odwrotnych zadań rachunku wariacyjnego dla liniowych i nieliniowych problemów fizyki matematycznej. Do drugiej sfery zainteresowań należy stworzenie programowania celowego jako metody badania terytorialnych układów społeczno-ekonomicznych oraz jego zastosowanie na poziomie lokalnych wspólnot regionalnych. Do tej strefy zainteresowań należą również badania nad stabilnością układów gospodarczych. Badania nad programowaniem celowym wywołały zainteresowanie problemem wyłonienia celów przez człowieka. Opracowana przez Yuryja Glazunova informacyjno-matematyczna metoda badań psychiki ludzkiej otworzyła możliwość sformalizowania tak złożonych zjawisk psychicznych jak emocje, uczucia, procesy wolicjonalne czy motywacyjne. Wyniki prac profesora Glazunova wykorzystywane są w termodynamice, chemii, ekonomii, a nawet w socjologii.
Autor około 200 publikacji, w tym 17 książek i skryptów, na temat matematyki stosowanej, ekonomii matematycznej oraz psychologii teoretycznej wydanych w Polsce, Rosji i Norwegii.
Za osiągnięcia w rozwoju nauki Yury Głazunov otrzymał Pierwszą Nagrodę od Prezydium Akademii Nauk Łotwy (1987) oraz Medal Prezydium Akademii Nauk Rosji (1989). Za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania w 2009 roku został odznaczony przez rząd RP Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
W 2014 roku wyróżniony tytułem Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej.