Honorowy Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej.
Profesor Politechniki Gdańskiej, fizyk, pracownik nauki, nauczyciel akademicki, specjalista w zakresie własności optyczno-elektrycznych molekularnego ciała stałego. Dziekan Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej (2002-2008).
Jan Godlewski urodził się 11 września 1945 roku w Wagach. Studia wyższe z fizyki ukończył w 1968 roku w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku (obecnie Uniwersytet Gdański), uzyskując tytuł magistra fizyki. Stopień doktora nauk fizycznych uzyskał w 1976 roku na Politechnice Gdańskiej, a w 1986 roku w Instytucie Fizyki PAN w Warszawie obronił rozprawę habilitacyjną. Także Instytut Fizyki PAN w Warszawie wystąpił z wnioskiem o nadanie mu tytułu profesora nauk fizycznych, który uzyskał w 1996 roku. Bezpośrednio po studiach rozpoczął pracę na Politechnice Gdańskiej na stanowisku asystenta-stażysty, potem asystenta i starszego asystenta, następnie adiunkta, docenta, profesora nadzwyczajnego, profesora zwyczajnego do 2015, kiedy przeszedł na emeryturę. Politechnika Gdańska była jedynym miejscem pracy zawodowej profesora.
Tematyka badawcza uprawiana przez prof. Jana Godlewskiego dotyczyła własności optycznych, elektrycznych oraz optoelektrycznych molekularnych ciał stałych, także z uwzględnieniem możliwości zastosowań prowadzonych badań do wydajnej konwersji energii oraz w elektronice molekularnej. W ramach tej tematyki był kierownikiem i głównym wykonawcą szeregu grantów oraz odbył szereg staży naukowych między innymi jako stypendysta Fundacji Humboldta w Stuttgarcie oraz profesor wizytujący w CNR Bolonia Odbył także kilka krótszych staży w wielu krajach Europy, USA i Korei Południowej. Wyniki pracy naukowej prezentował na wielu konferencjach krajowych i zagranicznych.
Jego dorobek publikacyjny składa się z ponad 200 publikacji i komunikatów naukowych, w tym około 80 publikacji w czasopismach z listy filadelfijskiej, 3 patentów, kilku publikacji poświęconych nauczaniu oraz 10 artykułów popularno-naukowych. Wypromował 6 doktorów. Prowadzone przez profesora zajęcia dydaktyczne ze studentami dotyczyły fizyki doświadczalnej, fal, fizyki atomu i jądra atomowego, generacji i detekcji promieniowania optycznego, fizyki molekularnej oraz elektroniki molekularnej. W dorobku dydaktycznym prof. Jana Godlewskiego jest jedna książka wydana przez PWN oraz trzy samodzielne skrypty. Pełnił także szereg funkcji we władzach akademickich Wydziału Fizyki Teoretycznej i Mechaniki Stosowanej i PG. Do ważniejszych stanowisk zajmowanych przez niego w przeszłości należą: prodziekan ds. kształcenia WFTiMS, prorektor ds. nauki PG, dziekan Wydziału FTiMS (2002-2008), prorektor ds. organizacji PG. Był członkiem, a także przewodniczył komisjom wydziałowym oraz uczelnianym. Brał udział w pracach kilku pozauczelnianych stowarzyszeń naukowych. Był między innymi przewodniczącym Societas Humboldtiana Polonorum Oddziału Gdańskiego.
Za swoje osiągnięcia w pracy naukowo-dydaktycznej i działalności społecznej odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Otrzymał ponad 30 nagród Rektora PG za osiągnięcia naukowe i dydaktyczne oraz trzy nagrody Ministerstwa Edukacji Narodowej, w tym jedną indywidualną. W 2015 roku wyróżniony tytułem Honorowy Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej.