Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej.
Absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej (obecnie Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska) Politechniki Gdańskiej. Profesor Politechniki Gdańskiej, pracownik nauki, nauczyciel akademicki, specjalista w zakresie budownictwa, teorii żelbetu i monolitycznego budownictwa szkieletowego.
Doktor honoris causa Politechniki Łódzkiej (2006). Zasłużony na rzecz Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.
Tadeusz Godycki-Ćwirko urodził się 20 stycznia 1926 roku w Kaczanowiczach koło Nieświeża, na Kresach Wschodnich, w rodzinie ziemiańskiej. W latach 1948-1954 studiował w Politechnice Gdańskiej na Wydziale Inżynierii Lądowej. W latach 1952-1963 pracował w Katedrze Żelbetnictwa PG. Po uzyskaniu w 1962 roku stopnia doktora nauk technicznych, został w 1963 roku służbowo przeniesiony do Politechniki Łódzkiej, w której pracował do 1986 roku, między innymi pełniąc funkcję dziekana (1973-75) i dyrektora Instytutu Budownictwa (do 1986). W 1966 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego, w 1972 roku tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1985 roku profesora zwyczajnego.
W latach 1972-73 pracował, jako profesor wizytujący na Uniwersytecie w Calgary w Kanadzie. W 1985 roku powrócił do Gdańska, gdzie na macierzystym Wydziale pracował na pełnym etacie do 2006 roku. Do roku 2012 był czynnym pracownikiem Katedry Konstrukcji Betonowych, prowadząc seminaria, prace dyplomowe i doktorskie. Jako profesor wizytujący wygłaszał wykłady na uniwersytetach w Calgary, Tbilisi, Lwowie, Moskwie, St. Petersburgu, Glasgow, Trondheim, Aleksandrii, Stuttgarcie, Karlsruhe i Kaiserslautern.
Profesor Tadeusz Godycki-Ćwirko był autorem ponad 260 prac naukowych, 4 książek (w tym dwóch wydanych za granicą, w Niemczech i Francji), w tym prekursorskich monografii pt. „Ścinanie w żelbecie” (1968) i „Mechanika Betonu” (1982) oraz 6 skryptów i 5 rozdziałów w książkach wydanych zespołowo, a także promotorem 16 prac doktorskich. Był recenzentem 36 prac doktorskich i 15 habilitacyjnych oraz opiniodawcą 18 wniosków na tytuł profesora.
Stworzył szkołę naukową w zakresie teorii żelbetu i monolitycznego budownictwa szkieletowego, w szczególności dotyczącą ścinania, skręcania i przebicia w konstrukcjach żelbetowych i częściowo sprężonych. Szkoła ta, zwalczająca monopol budownictwa wielkopłytowego, utorowała drogę do wprowadzenia technologii szkieletowych płytowo-słupowych w wersji monolitycznej. Badania prof. Godyckiego-Ćwirko konstrukcji zespolonych „drewno-żelbet” zostały uwieńczone uzyskaniem patentu dotyczącego rozwiązania stropu drewniano-żelbetowego, stosowanego w budynkach o charakterze zabytkowym.
Był projektantem, konsultantem i weryfikatorem wielu unikatowych obiektów kubaturowych, między innymi: pierwszego budynku o konstrukcji płytowo-słupowej w Łodzi, Bazyliki w Licheniu, budynku Witawa w Gdyni, zespołu budynków Horyzont w Gdańsku, stadionu „Arena Gdańsk” na Euro 2012, rewitalizacji Zielonej Bramy w Gdańsku, odbudowy kościoła św. Katarzyny w Gdańsku, kopuły Dworca Morskiego w Gdyni. Jego starania doprowadziły do powstania nowoczesnego Regionalnego Laboratorium Budownictwa Katedry KBiTB Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG.
Profesor Tadeusz Godycki-Ćwirko był honorowym członkiem Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa (PZITB) oraz Komitetu Nauki PZITB, którego w latach 1990-93 był przewodniczącym. Był także członkiem Amerykańskiego Komitetu Betonu (ACI).
Za działalność naukową i dydaktyczną został wyróżniony Krzyżem Kawalerskim (1973), Oficerskim (1985) i Komandorskim (2002) Orderu Odrodzenia Polski oraz Medal Komisji Narodowej. Otrzymał także Medal Uniwersytetu Kaiserslautern (1999), Złoty Medal za zasługi dla Politechniki Gdańskiej (2006), Medal Prezydenta Miasta Gdańska (2008), Złotą i Diamentową Honorową Odznakę PZITB i NOT, medalem im. Prof. Stefana Kaufmana (1996), medal im. prof. Romana Ciesielskiego (2013). Był Honorowym Profesorem Politechniki Krakowskiej (2005) oraz doktorem honoris causa Politechniki Łódzkiej (2006). W 2014 roku został wyróżniony tytułem Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej.
Zmarł 2 marca 2020 roku. Został pochowany na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku.