Grzybkowski Wacław | Politechnika Gdańska

Treść strony

Grzybkowski Wacław

Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej. 
Absolwent Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. Profesor Politechniki Gdańskiej, pracownik nauki, nauczyciel akademicki, specjalista w dziedzinie chemii fizycznej roztworów.

Wacław Grzybkowski urodził się 30 listopada 1944 roku w Zabreh (Czechy). Szkołę średnią ukończył w 1962 roku w Gdyni, a następnie podjął studia wyższe na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej, które ukończył w 1968 roku uzyskując dyplom magistra inżyniera chemika. W 1973 roku na macierzystym wydziale uzyskał stopień doktora nauk chemicznych, promotorem pracy był Włodzimierz  Libuś, a w 1992 roku stopień doktora habilitowanego nauk chemicznych. W 2006 roku otrzymał z rąk Prezydenta RP tytuł naukowy profesora nauk chemicznych. W 2015 roku wyróżniony tytułem Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej. 

Bezpośrednio po zakończeniu studiów zatrudniony w Katedrze Chemii Fizycznej Politechniki Gdańskiej. W roku 1973 uzyskał stopień naukowy doktora, a w roku 1992 stopień doktora habilitowanego nauk chemicznych. Od 1999 roku zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego PG. W 2006 roku otrzymał z rąk Prezydenta RP tytuł naukowy profesora nauk chemicznych. W 2015 roku wyróżniony tytułem Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej. 

Od marca 1982 do czerwca 1983 przebywał na stażu naukowym w Stanach Zjednoczonych na Wydziale Chemicznym Oklahoma University at Norman (OK), gdzie prowadził badania nad właściwościami termodynamicznymi (PVT) wodnych roztworów prostych soli metali takich jak: chlorki i bromki cynku, wapnia i sodu, mającymi praktyczne zastosowania w eksploatacji złóż ropy naftowej. W okresie od lipca 1992 do września 1993 przebywał na kolejnym stażu naukowym w Institute de Chimie Inorganique et Analytique w Universite de Fribourg (Szwajcaria) biorąc udział w realizacji programu badawczego finansowanego przez Bundesamt für Bildung und Energie, a koordynowanego przez ETH Zürich i Paul Scherrer Institute. Od dnia 1 września 2000 roku do 31 sierpnia 2009 roku, przez trzy kolejne kadencje, pełnił obowiązki kierownika Katedry Chemii Fizycznej na Wydziale Chemicznym PG.

Swoje zainteresowania naukowe dzielił między nauki ściśle, w tym podstawowe, takie jak chemia koordynacyjna oraz struktura i termodynamika roztworów elektrolitów, a także nauki stosowane związane z ochroną środowiska i konserwacją zabytków.

Jest autorem około 170 doniesień naukowych, w tym ponad 70 artykułów z prac oryginalnych drukowanych w liczących się czasopismach naukowych o światowym zasięgu oraz 8 skryptów poświęconych chemii fizycznej. Jest współautorem 6 opracowań chronionych patentami krajowymi i zagranicznymi. Był promotorem 5 doktoratów.

Brał czynny udział w realizacji wielu problemów naukowo-badawczych w ramach CPBP oraz MR-I-11, a w latach 1992-2005 samodzielnie kierował realizacją czterech projektów badawczych finansowanych przez Komitet Badań Naukowych.

Działalność organizacyjna profesora Wacława Grzybkowskiego na rzecz Uczelni i Wydziału związana była z Biblioteką PG. Od końca lat 70-tych ubiegłego wieku był członkiem, w tym przewodniczącym Wydziałowej i Międzyuczelnianej Komisji Bibliotecznej. To dzięki zaangażowaniu profesora Jerzego Konopy oraz profesora Wacława Grzybkowskiego Międzyuczelniana (PG/UG) Czytelnia Czasopism Chemicznych i Biochemicznych przy Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej uzyskała swoją wysoką rangę. Od roku 1995 członek Uczelnianej Rady Bibliotecznej PG, a w latach 1999-2009 jej przewodniczący. Od 2001 roku uczestniczył w pracach Komisji ds. Informacji Naukowo-Technicznej Centralnej Biblioteki Nauk Przyrodniczych. Został także członkiem Rady Biblioteki Wirtualnej Nauki - Zespołu Specjalistycznego w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Brał również czynny udział w organizacji Polskiej Biblioteki Internetowej, w pracach jej Rady Programowej i Rady Fundacji Polskiej Biblioteki Internetowej.

Był członkiem Komitetu Redakcyjnego i redaktorem serii wydawniczej „Chemia” w Wydawnictwie PG. Od 1998 roku był redaktorem „Biuletynu Dziekana Wydziału Chemicznego PG”, publikowanego drukiem oraz rozpowszechnianego za pośrednictwem internetu (ukazało się 317 edycji).

Był członkiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego NOT.

Został odznaczony Srebrnym (1996) i Złotym Krzyżem Zasługi (2002) oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1998).