Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej.
Absolwent Instytutu Hydrotechniki (obecnie Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska) Politechniki Gdańskiej. Profesor Politechniki Gdańskiej, pracownik nauki, nauczyciel akademicki, specjalista w zakresie geotechniki, fundamentowania, budownictwa morskiego i wodnego.
Kazimierz Gwizdała urodził się w Okoninach Nadjeziornych, powiat Tuchola. Studia wyższe ukończył w 1971 roku w Instytucie Hydrotechniki Politechniki Gdańskiej, uzyskując tytuł magistra inżyniera budownictwa wodnego. W 1972 roku otrzymał nagrodę Ministra Żeglugi w turnieju Młodych Mistrzów Techniki za pracę magisterską. Od 1972 roku związany jest z Politechniką Gdańską jako pracownik naukowo-badawczy i dydaktyczny, uzyskując kolejno następujące stopnie i tytuły naukowe: doktora nauk technicznych (1977), doktora habilitowanego (1996) oraz profesora (2011). Pełnił funkcję Kierownika Katedry Geotechniki, Geologii i Budownictwa Morskiego (2015-2016).
Jest specjalistą w zakresie geotechniki, fundamentowania, budownictwa morskiego i wodnego, stateczności skarp i zboczy. W ramach współpracy naukowo-badawczej i dydaktycznej odbył staże naukowe w: Danish Geotechnical Institute, Lyngby, Dania (1979), Swidish Geotechnical Institute, Linkoping, Szwecja (1982/1983), Aalborg Uniwersity, Aalborg, Dania (1980, 1989), Gent Uniwersity, Gent, Belgia (1993/1994, 1999, 2000).
Dorobek naukowy obejmuje autorstwo i współautorstwo około 230 publikacji w czasopismach naukowych, materiałach konferencyjnych, czasopismach naukowo-technicznych w kraju i za granicą. Za znaczące osiągnięcia należy uznać następujące opracowania jak współautorstwa: skryptu “Bearing capacity and settlement of piles", University of Aalborg (1992), monografii „Prefabrykowane pale wbijane" (Gdańsk, 2005), monografii „Nośność i osiadanie fundamentów palowych" (Gdańsk, 2001), normy państwowej PN-83/B-02482 pt. „Fundamenty budowlane. Nośność pali i fundamentów palowych”.
Istotne znaczenie dotyczące zagadnień fundamentowania głębokiego ma dwutomowe książkowe opracowanie indywidualne „Fundamenty Palowe. Technologie i obliczenia", tom 1, Wydawnictwo Naukowe PWN (Warszawa, 2011) oraz „Fundamenty Palowe. Badania zastosowania", tom 2, Wydawnictwo Naukowe PWN (Warszawa, 2013).
Tematyka naukowo-badawcza profesora Kazimierz Gwizdały była również ściśle związana z tematami rządowymi i resortowymi: „Stateczność i ochrona klifów polskiego wybrzeża morskiego", „Nośność oraz przemieszczenia pali i fundamentów palowych w złożonych warunkach gruntowych", „Nośność i osiadanie grupy pali".
Zagadnienia inspirowane potrzebami badawczymi, projektowymi i wykonawczymi znalazły zastosowanie w ponad 370 opracowaniach dla biur projektowych, firm wykonawczych, w opiniowaniu i ocenie zachodzących zjawisk w problemach geotechnicznych i konstrukcyjnych.
Aktywna i bardzo rozległa jest działalność Profesora w organizacjach i stowarzyszeniach naukowych: skarbnik i wiceprezydent Polskiego Komitetu Geotechniki, członek TC 18, ISSMGE (core member), członek ERTC3 - ISSMGE, członek Komisji Normalizacyjnej - Komisja Problemowa Nr 254.
Jest członkiem Pomorskiej Izby Inżynierów Budownictwa, posiada uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej, jest rzeczoznawcą budowlanym w specjalności konstrukcyjno-budowlanej obejmującej projektowanie w zakresie geotechniki, rzeczoznawcą SITWM NOT w zakresie geotechniki i fundamentowania w budownictwie wodnym. Posiada certyfikat indywidualny Polskiego Komitetu Geotechniki.
Za działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną wielokrotnie nagradzany przez rektora Politechniki Gdańskiej. Otrzymał nagrodę zespołową Ministra Infrastruktury za projekt budynku WETI Politechniki Gdańskiej w 2008 roku. Wyróżniony także Złotym Krzyżem Zasługi (2000), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2002), Odznaką honorową „Zasłużonym Ziemi Gdańskiej" (1985), Honorową Odznaką Polskiego Związku Judo (2006). W roku 2016 wyróżniony tytułem Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej.
W okresie studiów w Politechnice Gdańskiej czynnie uprawiał sport będąc członkiem kadry narodowej w judo. Był sześciokrotnym medalistą indywidualnym Mistrzostw Polski, dwukrotnie Mistrzem Polski seniorów oraz dwukrotnie brązowym medalistą Akademickich Mistrzostw Świata w Judo.