Hermanowicz Ewa | Politechnika Gdańska

Treść strony

Hermanowicz Ewa

Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej. 
Absolwentka Wydziału Elektroniki (obecnie Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki) Politechniki Gdańskiej. Profesor Politechniki Gdańskiej, pracownik nauki, nauczyciel akademicki.

Ewa Hermanowicz urodziła się w 1949 roku w Gdyni. W 1972 roku ukończyła studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Gdańskiej otrzymując z wyróżnieniem dyplom magistra inżyniera elektronika. W 1982 roku obroniła rozprawę doktorską, a w 1995 uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego na Wydziale ETI PG.

Całe życie zawodowe związała z Wydziałem Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (wcześniej Wydziałem Elektroniki) Politechniki gdańskiej. W latach 1997–2003 pełniła funkcję kierownika Katedry Teorii Obwodów i Układów. Z końcem 2003 roku podjęła pracę w Katedrze Systemów Multimedialnych na  stanowisku profesora. W 2019 roku przeszła na emeryturę. W tym też roku została wyróżniona tytułem Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej.

Prof. dr hab. inż. Ewa Hermanowicz przez wiele lat prowadziła przedmioty związane z teorią obwodów i sygnałów oraz z przetwarzaniem sygnałów dla dużych liczebnie grup studentów, opracowała program specjalności „Cyfrowe Przetwarzanie Sygnałów” i treści programowe do kilku przedmiotów dla tej specjalności oraz program Studium Podyplomowego „Cyfrowe Przetwarzanie Sygnałów”.

Wypromowała 6 doktorów, recenzowała 3 rozprawy doktorskie oraz 4 habilitacyjne. Była także recenzentem w postępowaniu o nadanie tytułu profesora. Recenzje przygotowywała, przede wszystkim, na wniosek krajowych jednostek naukowych. Angażowała się w recenzowanie artykułów w licznych czasopismach naukowych.

Działalność publikacyjna profesor Ewy Hermanowicz to liczne autorstwo i współautorstwo artykułów w czasopismach o zasięgu międzynarodowym i krajowym oraz kilku monografii, między innymi „Special discrete-time filters and applications”, Akademicka Oficyna Wydawnicza Exit, 2005. Była wieloletnim członkiem Sekcji Sygnałów, Układów i Systemów Elektronicznych Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji PAN (od 1992 roku), członkiem komitetów naukowych konferencji: Krajowej Konferencji Elektroniki oraz Signal Processing Workshop – IEEE Chapter Circuits and System Polish Section.

Za wybitne osiągnięcia w działalności naukowej i dydaktycznej została odznaczona Srebrnym (1997) i Złotym (2002) Krzyżem Zasługi RP oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2006). Uhonorowana została także licznymi nagrodami Rektora PG za wyróżniającą się działalność badawczą i dydaktyczną.