Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej.
Absolwent Wydziału Elektrycznego (obecnie Elektrotechniki i Automatyki) Politechniki Gdańskiej. Profesor Politechniki Gdańskiej, pracownik nauki, nauczyciel akademicki, wybitny specjalista z zakresu pola elektromagnetycznego i pól sprzężonych.
Jerzy Hryńczuk urodził się 28 lipca 1930 roku w Wilnie. Bezpośrednio po wojnie, wraz z rodziną przeniósł się do Torunia, gdzie kończył Liceum Techniczne. W roku 1954 ukończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdańskiej uzyskując tytuł magistra inżyniera elektryka. Od okresu studiów związany jest z Gdańskiem i Politechniką Gdańską. Będąc jeszcze studentem w roku 1950 rozpoczął pracę w Katedrze Matematyki jako młodszy asystent. Po ukończeniu studiów w roku 1954 roku rozpoczął pracę w Katedrze Elektrotechniki Teoretycznej na Wydziale Elektrycznym. W roku 1963 uzyskał doktorat, a w 1968 roku habilitację. Tytuł profesora nadzwyczajnego uzyskał w roku 1974 i został jednym z najmłodszych profesorów na Wydziale. Tytuł profesora zwyczajnego uzyskał w roku 1994. W roku 2001 przeszedł na zasłużoną emeryturę.
W latach 1974-2001 pełnił funkcję Kierownika Zakładu Elektrotechniki Teoretycznej a następnie, po zmianie struktury organizacyjnej Wydziału, funkcję Kierownika Katedry Elektrotechniki Teoretycznej. W latach 1981-1984 był prodziekanem do spraw nauki Wydziału Elektrycznego. Odbył roczny staż naukowy w prestiżowym Moskiewskim Instytucie Fizyczno-Technicznym im. Kurczatowa. Przez kilka lat był dodatkowo zatrudniony w Instytucie Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku.
Zainteresowania naukowe profesora Jerzego Hryńczuka obejmują bardzo szeroki obszar tematyczny. Przez wiele lat zajmował się: elektrodynamiką, fizyką plazmy, fizyką wysokich gęstości energii, polami sprzężonymi oraz analizą wymiarową i teorią podobieństwa. W ramach rozprawy doktorskiej wyjaśnił zagadnienie tzw. naskórkowości udarowej. W rozprawie habilitacyjnej podjął próbę wyjaśnienia rozpadu prążkowego eksplodujących przewodów. Głównym osiągnięciem prof. Jerzego Hryńczuka jest opracowanie unikalnej, oryginalnej metody opisu pola elektromagnetycznego opartej na teorii Richarda Feynmana. Jest to model matematyczny pola elektromagnetycznego alternatywny w stosunku do klasycznego modelu Maxwella. Profesor Jerzy Hryńczuk był znakomitym dydaktykiem, erudytą, umiejącym porwać swoich słuchaczy. Prowadził zajęcia dydaktyczne z matematyki i fizyki, ale głównie z podstaw elektrotechniki, elektrotechniki teoretycznej i elektrodynamiki technicznej. Wychował wiele pokoleń inżynierów elektryków. Przez wiele lat uznawany za najlepszego nauczyciela akademickiego na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki. Wypromował ośmiu doktorów, z których większość uzyskała tytuły naukowe profesora. Utworzył szkołę naukową z elektrotechniki teoretycznej.
Dorobek publikacyjny Profesora obejmuje ponad 100 artykułów i referatów. Należy podkreślić, że dewizą Profesora jest to, że nie liczba publikacji jest ważna lecz ich jakość. W zasadzie w każdej publikacji rozważał oryginalny problem naukowy.
Jego dorobek naukowy i dydaktyczny został wyróżniony wielokrotnie Nagrodami Rektora Politechniki Gdańskiej. Został odznaczony wieloma odznaczeniami państwowymi i resortowymi między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Komisji Edukacji Narodowej. W 2014 roku wyróżniony tytułem Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej.