Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej.
Absolwent Wydziału Łączności (obecnie Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki) Politechniki Gdańskiej. Profesor Politechniki Gdańskiej, pracownik nauki, nauczyciel akademicki, specjalista w zakresie fizyki ciała stałego oraz inżynierii materiałowej.
Leon Murawski urodził się 17 kwietnia 1941 roku w Osiu powiat świecki. Studia wyższe ukończył w roku 1965 na Wydziale Łączności Politechniki Gdańskiej uzyskując stopień magistra inżyniera elektronika. Od 1966 roku zatrudniony w II Katedrze Fizyki PG, następnie w Instytucie Fizyki PG i na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG. W 1974 roku uzyskał doktorat nauk fizycznych w Instytucie Fizyki PG, a w roku 1995 w Instytucie Fizyki Politechniki Warszawskiej stopień doktora habilitowanego nauk fizycznych w zakresie fizyki ciała stałego. W roku 2004 otrzymał tytuł naukowy profesora nauk fizycznych. Od roku 1997 profesor nadzwyczajny PG, a od 2007 do chwili przejścia na emeryturę - profesor zwyczajny PG.
Na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej był w latach 1996-2002 prodziekanem ds. nauki, a w latach 2005-2008 pełnił funkcję prodziekana ds. kształcenia podstawowego. W latach 2006-2009 kierownik Katedry Fizyki Ciała Stałego. W 2014 rok został wyróżniony tytułem Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej.
Specjalizował się w fizyce doświadczalnej (fizyka ciała stałego) oraz inżynierii materiałowej. Główne domeny działalności naukowej stanowią: zagadnienia struktury, właściwości elektrycznych i dielektrycznych szkieł zawierających tlenki metali przejściowych, badania transportu nośników ładunku w szkłach tlenkowych i warstwach żelowych z nanostrukturami metali, zastosowanie metody zol-żel do wytwarzania szkieł, aerożeli i cienkich warstw.
Autor 140 publikacji (64 na Web of Science, h-index: 20, liczba cytowań: 1360). Uczestniczył z referatami w 34 międzynarodowych konferencjach naukowych. Promotor 4 doktorów. Odbył staże naukowe na Uniwersytecie Kalifornijskim (UCLA) w Los Angeles, Uniwersytecie Piotra i Marii Curie w Paryżu, był profesorem wizytującym na Politechnice w Lyonie (INSA de Lyon).
Jest członkiem Society of Glass Technology (Wielka Brytania) oraz Polskiego Towarzystwa Fizycznego, w latach 1996-1998 był przewodniczącym Oddziału gdańskiego PTF.
Został odznaczony Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.