Swędrowski Leon | Politechnika Gdańska

Treść strony

Swędrowski Leon

Honorowy Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej.
Absolwent Wydziału Elektrycznego (obecnie Wydział Elektrotechniki i Automatyki) Politechniki Gdańskiej. Profesor Politechniki Gdańskiej, pracownik nauki, nauczyciel akademicki, specjalista z zakresu metrologii i diagnostyki technicznej. Dziekan Wydziału Elektrotechniki i Automatyki PG (2012-2016).  

Leon Swędrowski urodził się  27 września 1948 roku w Gdańsku. Po ukończeniu II LO w Gdańsku, w 1966 roku podjął studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdańskiej, które ukończył w 1972 roku, uzyskując tytuł magistra inżyniera elektryka. W 1972 roku rozpoczął pracę na macierzystym wydziale, na którym uzyskał w 1981 roku tytuł doktora, a w 2005 roku stopień doktora habilitowanego. Na stanowisko profesora nadzwyczajnego został powołany w 2007 roku. W roku 2015 uzyskał tytuł naukowy profesora, a w 2017 roku został profesorem zwyczajnym Politechniki Gdańskiej. W roku 2018 przeszedł na emeryturę.

W latach 2006 – 2017 (z przerwą w latach 2012-2015) pełnił funkcję Kierownika Katedry Metrologii. W latach 2005-2008 pełnił funkcję prodziekana ds. Kształcenia Ustawicznego i Rozwoju Wydziału Elektrotechniki i Automatyki (WEiA), a od 2008 do 2012 roku prodziekana tego wydziału ds. Nauki i Wdrożeń. W latach 2012 – 2016 pełnił funkcję dziekana wydziału. Przez dwie kadencje był członkiem senatu Politechniki Gdańskiej.

Będąc prodziekanem prowadził akcję promocji wydziału w szkołach średnich. Był pełnomocnikiem Rektora ds. Bałtyckiego Festiwalu Nauki na Politechnice Gdańskiej, a także współorganizatorem i koordynatorem zamiejscowego oddziału wydziału w Grudziądzu. Działania te  pozwoliły na znaczne zwiększenie naboru wartościowych kandydatów na studia na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki. Jako dziekan motywował i wspierał aktywność naukową pracowników wydziału. Po zakończeniu jego kadencji dziekana, wydział w kolejnej ocenie parametrycznej wydziałów o tym profilu awansował na 3 pozycję w kategorii A (z poprzedniej dalszej pozycji w grupie B). Pozyskane w trakcie kadencji dziekana środki finansowe ze źródeł unijnych pozwoliły na znaczną modernizację infrastruktury wydziału.

W ostatnich trzech latach pracy na Politechnice Gdańskiej pozyskał i prowadził projekt, dotyczący budowy systemów diagnostycznych dla magnesów nadprzewodzących w Ośrodku Badań Jądrowych w Darmstadt (Niemcy). Prowadzona rozbudowa tego ośrodka była jednym z najbardziej kosztownych przedsięwzięć naukowych na świecie.

Praca naukowa Leona Swędrowskiego związana była z metrologią, a szczególnie z diagnostyką techniczną. W tym zakresie stworzył szkołę naukową, wypromował dwóch doktorów, prowadził kilka projektów badawczych Komitetu Badań Naukowych. Większość jego dorobku naukowego dotyczy tej właśnie dziedziny. W łącznym dorobku znajduje się 125 artykułów i referatów konferencyjnych. Jest twórcą i współtwórcą 11 patentów i 33 opracowań niepublikowanych. Jest autorem trzech monografii, ostatnia wydana nosi tytuł: „Pomiary w diagnostyce silników indukcyjnych”.  Wypromował czterech doktorów. W ramach działalności dydaktycznej prowadził wykłady, ćwiczenia audytoryjne oraz zajęcia laboratoryjne i projektowe z 11 różnych przedmiotów, powiązanych z metrologią i diagnostyką techniczną.

Był członkiem - współzałożycielem towarzystwa naukowego International Society for Condition Monitoring z siedzibą w Wielkiej Brytanii i członkiem jego zarządu. Brał aktywny udział w konferencjach i kongresach, organizowanych przez to towarzystwo. Jest członkiem Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej.

Leon Swędrowski został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Za działalność naukową, dydaktyczną oraz organizacyjną otrzymał 19 nagród rektora Politechniki Gdańskiej. W 2018 roku został wyróżniony tytułem Honorowy Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej.