Wardencki Waldemar | Politechnika Gdańska

Treść strony

Wardencki Waldemar

Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej. 
Absolwent Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. Profesor Politechniki Gdańskiej, pracownik nauki, nauczyciel akademicki, specjalista w dziedzinie chemii analitycznej.

Waldemar Wardencki urodził się 23 lipca 1944 roku w Radostowie. W 1968 roku ukończył studia magisterskie na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej na kierunku Technologii  Związków Nieorganicznych.

Pracę zawodową rozpoczął w 1968 roku w Katedrze Chemicznej Technologii Nieorganicznej  i Analizy Technicznej. Kontynuował ją następnie w Zakładzie Technik Analitycznych oraz  w Katedrze Chemii Analitycznej. W 1997 roku uzyskał stopień doktora, w 1998 stopień doktora habilitowanego. Tytuł naukowy profesora otrzymał w 2006 roku, a w 2013 roku uzyskał stanowisko profesora zwyczajnego.

W okresie 10.1978–08.1979 roku odbył staż naukowy w Foundation of Scientific Research, Bagdad w Iraku. W latach 2000-2006 wykładał , w charakterze profesora wizytującego w: Bayreuth Universitat, Instituto Politechnico do Porto, Universidade de Santiago de Compostela, Seinajoiki University of Applied Science, University of Algarve, University of Bergen i Dezhou University (Chiny).

W latach 2002-2005 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Chemicznego ds. Organizacji Procesu Dydaktycznego i Rozwoju. Od 1995 roku pracuje także na stanowisku profesora w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu. W 2016 roku przeszedł na emeryturę.

Jako chemik analityk zajmuje się opracowaniem nowych metodyk i aparatury do przygotowania próbek do analizy składników śladowych z wykorzystaniem chromatografii gazowej (związki siarki, związki karbonylowe, pozostałości rozpuszczalników, zanieczyszczenia żywności i napojów alkoholowych), przygotowaniem próbek do analizy, analizą środowiskową i monitoringiem, instrumentalizacją, zieloną chemią, analityką procesową.  W zakresie tej tematyki wypromował 13 doktorów. We współpracy z Wydziałem Elektroniki i Informatyki PG skonstruował mobilny system do monitorowania zanieczyszczeń powietrza wzdłuż ciągów komunikacyjnych, który jest na etapie zgłoszenia patentowego.

Jest autorem  i współautorem około 300 publikacji naukowych, w tym wielu w zagranicznych czasopismach specjalistycznych, oraz dziesięciu rozdziałów w książkach (w tym sześciu w języku angielskim). Jest współautorem dwóch ogólnopolskich podręczników akademickich z zakresu chromatografii. Wypromował około 200  prac inżynierskich i magisterskich, w  tym 30 w języku angielskim.  Współautor dwóch patentów i ośmiu skryptów, a także autor ponad 20 projektów przygotowanych dla przemysłu. Promotor, główny wykonawca lub współwykonawca  kilkunastu grantów badawczych, finansowanych przez Komitet Badań Naukowych.

W latach 1998–2008 był wiceprzewodniczącym Normalizacyjnej Komisji Problemowej nr 116 ds. Immisji i Emisji Zanieczyszczenia Powietrza. Jest członkiem Komisji Chromatograficznej Komitetu Chemii  Analitycznej Polskiej Akademii Nauk (od 2004), członkiem Societatea de Chemie Analytica du Romania (od 1998), a także rzeczoznawcą Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego. W latach 2008-2014  roku był ekspertem Państwowej Komisji Akredytacyjnej dla kierunku studiów „Chemia”.

 macierzystej uczelni pełnił szereg funkcji i zadań społecznych. Był wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Absolwentów PG, członkiem kolegium redakcyjnego i redaktorem „Pisma PG”, członkiem komisji rektorskiej ds. Politechniki Otwartej, przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Obchodów 60-lecia Wydziału Chemicznego PG oraz redaktorem folderów i informatora Wydziału Chemicznego. W latach 1989–1993 był członkiem zarządu uczelnianej  „Solidarności”. Przewodniczył  krajowym konferencjom z cyklu „Jakość powietrza”, jednocześnie będąc redaktorem materiałów konferencyjnych (2007, 2009, 2011).

Za działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną wyróżniony między innymi: Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Edukacji Narodowej, Srebrną i Złotą Odznaką Naczelnej Organizacji Technicznej, medalem im. prof. Wojciecha Świętosławskiego. W 2017 roku wyróżniony tytułem Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej.