Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej. 
Absolwent Wydziału Łączności (obecnie Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki) Politechniki Gdańskiej. Profesor Politechniki Gdańskiej, pracownik nauki, nauczyciel akademicki, specjalista w zakresie metrologii i diagnostyki elektrycznej oraz systemów pomiarowych.

Romuald Zielonko urodził się w 1935 roku w Dołhinowie. W 1940 roku został wywieziony wraz z rodziną na Syberię, do Kazachstanu, gdzie spędził 6 lat. W 1946 roku powrócił z rodziną do Polski i osiadł w Gdańsku. W 1953 roku uzyskał maturę w I Liceum Ogólnokształcącym, po czym bez egzaminu wstępnego został przyjęty w poczet studentów Politechniki Gdańskiej. Był studentem Wydziału Łączności Politechniki Gdańskiej, tytuł magistra inżyniera uzyskał w 1959 roku. W tym samym roku został zatrudniony na stanowisku asystenta w Zakładzie Miernictwa na Wydziale Łączności, kierowanym przez prof. Romana Zimmermanna. Stopień doktora naukowy doktora nauk technicznych uzyskał w 1964 roku na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej, broniąc rozprawy doktorskiej pt. „Zastosowanie tensometrii strunowej w pomiarach dynamicznych”. W 1990 roku otrzymał tytuł naukowy profesora, w 2002 roku został profesorem zwyczajnym Politechniki Gdańskiej.

W latach 1971-1991 był kierownikiem Zakładu Miernictwa Elektrycznego. Od 1992 roku kierował Katedrą Miernictwa Elektrycznego, a w latach 1974-1981 był prodziekanem Wydziału Elektroniki. Kierownik dwóch specjalności dydaktycznych: „Elektroniczne Systemy Pomiarowe” i „Komputerowe Systemy Pomiarowo-Kontrolne”, które w latach 1971-2002 ukończyło ponad 500 absolwentów.

Specjalizował się w zakresie elektronicznych pomiarów wielkości nieelektrycznych, diagnostyki elektronicznej oraz systemów pomiarowych. Swoje zainteresowania zawodowe pogłębiał na stażach zagranicznych: Institute of Science and Technology University of Wales, Cardiff (stypendium British Council, 1975), Technische Universität, Berlin (stypendium DAAD, 1993). Był autorem i współautorem ponad 170 publikacji, w tym monografii „Metody pomiarowo-diagnostyczne analogowych układów elektronicznych” (WNT, 1988) oraz 2 skryptów. Ponad 80 publikacji znalazło się w obiegu międzynarodowym, w tym część w renomowanych czasopismach z listy filadelfijskiej. Był autorem 19 patentów. Opracowane przez zespół Profesora metody testowania wewnątrzobwodowego (in-circuit) z wirtualnym wyizolowywaniem mierzonych elementów z otaczających obwodów opatentowano w USA i 5 innych państwach. Wypromował 13 doktoratów. Impulsem do intensywnych prac badawczych były liczne projekty, których Profesor był kierownikiem, między innymi 2 projekty rządowe, 9 grantów MNiSW i KBN oraz współudział w grancie UE.

Profesor Romuald Zielonko prowadził aktywną działalność organizacyjną. W latach 1974–1981, pełnił funkcję prodziekana ds. nauki na Wydziale Elektroniki. Przez wiele lat był członkiem Wydziałowej Rady Programowej odpowiedzialnej za proces kształcenia, a od połowy lat 90. przewodniczącym Komisji Programowej Subkierunku Elektronika.

Był także organizatorem i współorganizatorem wielu konferencji i kongresów naukowych, m.in. dwóch Międzyuczelnianych Konferencji Metrologów w Gdańsku w 1976 i 1993 roku, I Krajowego Kongresu Metrologów w Gdańsku w 1998 roku (inicjator i przewodniczący), XIV IMEKO World Congress w Tampere (Finlandia) w 1997 roku (przewodniczący sesji TC-10 on Technical Diagnostics), 9th IMEKO TC-10 International Conference on Technical Diagnostics we Wrocławiu w 1999 roku.

Romuald Zielonko prowadził także działalność organizacyjną wykraczającą poza macierzystą uczelnię. Był członkiem Komitetu Metrologii i Aparatury Naukowej Polskiej Akademii Nauk, a w latach 1996–2007 jego wiceprzewodniczącym. Należał także do innych organizacji naukowych, między innymi do: Polskiego Stowarzyszenia Pomiarów, Automatyki i Robotyki POLSPAR (1996–2005), The International Measurement Confederation IMEKO TC10 on Technical Diagnostics (od 1994 r.), The Institute of Electrical and Electronics Engineers Instrumentation and Measurement Society (od 1999 r.), Computer Society (od 2006 r.). Był także członkiem Rady Naukowej Przemysłowego Instytutu Elektroniki (1986–1992) oraz Rady Programowej czasopisma „Pomiary, Automatyka, Kontrola” PAK (1996–2011). W 2001 roku został redaktorem naczelnym kwartalnika PAN „Metrology & Measurement Systems”. Pełnił tę funkcję do ostatnich lat swojej działalności zawodowej.

Za działalność naukowo-badawczą, dydaktyczną i organizacyjną został wyróżniony między innymi: Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznaką Zasłużonym Ziemi Gdańskiej, medalem „Za Zasługi dla Politechniki Gdańskiej. W 2014 roku został wyróżniony tytułem Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej.

Zmarł 17 stycznia 2021 roku.